Служебното правителство продължава да стимулира към лоша дисциплина семействата, които имат право на помощи, този път с промени в наредбата за целевите помощи за отопление. Наредбата се привежда в съответствие на новите условия в законите, които обвързаха помощите с линията на бедност. Наред с новите прагове за достъп обаче, правителството отстъпва от обичайната практика социалните и енергийни помощи да се обвързват с редовно посещаване на училище от децата в училищна възраст.
Сега семейства, които не пускат децата си на училище, много трудно могат да достигнат до енергийно подпомагане. Причината е в силно намаления коефициент, който се дава като санкция за дете, което не учи. За дете на възраст до 18 г. настоящата наредба гарантира енергийна помощ при доход от 154,5 лв. Ако обаче детето е на възраст от 5 до 16 г. и не учи, то доходът пада на 45 лв. По същия начин са уредени условията и за родителите. Едно лице в домакинство например има право на енергийна помощ при 186 лв. доход. Ако обаче детето не учи, то прагът за достъп до помощи за родителя пада на 75 лв. Така вместо семейство с двама родители и едно дете да се класира за помощи при общ месечен доход до 526,5 лв., то ще бъде подкрепено само ако докаже общ доход под 195 лв.
С промените в наредбата социалното министерство сменя тази философия и оставя достъпа широко отворен, без значение дали детето посещава училище или не. Ако обаче не посещава, то самият размер на помощта за семейството ще се намалява - с 3%, ако детето е на възраст между 4 и 16 г. и не учи, и с 5%, ако е на възраст от 16 до 18 г. и нито учи, нито е регистрирано като търсещо работа в бюрото по труда. Това е далеч по-либерален режим. За последния отоплителен сезон размерът на помощта беше 623,55 лв. (тя е твърда сума и се полага на всички, отговарящи на условията), т.е. удръжката за отсъствие от училище би била между 18,7 и 31 лв.
Тези облекчения идват на фона на други, планирани в правилника за прилагане на закона за социалното подпомагане, които важат и за двата вида помощи. Както "Сега" писа, в проекта на служебното правителство е предвидено големината на жилището вече да няма значение за достъпа до помощи, освен това човек да не губи помощи, ако е отказвал работа и т.н. При огромните проблеми с недостига на работна ръка и хилядите отпадащи от училище деца, тези промени будят недоумение. Правителството ги мотивира с необходимостта да се осигурява все по-добра социална защита на рисковите групи, а в случая с енергийното подпомагане - да не се стига до отпадане на семейства от помощта. Така обаче самите деца се излагат на повишен риск от отпадане от училище, а оттам и на повишен риск от бедност.
ОБХВАТ
Самите прагове за достъп до енергийно подпомагане се повишават, като за някои категории бедни - значително. За бременни жени до 45 дни преди раждането и за родител, отглеждащ дете до 3-годишна възраст прагът за достъп се повишава от 180 на 272,16 лв. За самотен родител условието става доход до 272,16 лв., докато в момента е 235,5 лв. Както и при социалното подпомагане, и тук категориите се оптимизират - отпадат възрастовите подгрупи например. Така лице, живеещо само, ще получава помощ при доход до 279,72 лв. независимо от възрастта, докато сега най-високият праг при самотно живеещите беше за човек над 75-годишна възраст - 277,5 лв. За лице, съжителстващо с друго, помощта ще се отпуска при доход до 260 лв., а досега прагът беше до 186 лв.
Правителството очаква обхватът на енергийното подпомагане да надхвърли 304 000 семейства с тези промени. През последния сезон обаче броят на подпомогнатите също бе долу-горе толкова, като обаче имаше някои извънредни мерки за подпомагане заради високата инфлация.