Русия бе обвинена в Съвета за сигурност на ООН, че е предизвикала световна продоволствена криза и така е създала опасност от масов глад, като е започнала войната срещу Украйна, "житницата на Европа", предаде Франс прес, цитирана от БТА.
„Руският президент "Владимир Путин е този, който започна войната. Той предизвика световна продоволствена криза. И той е този, който може да я спре”, заявил е заместник-държавният секретар на САЩ Уенди Шърман. Тя е говорила на среща на Съвета за сигурност, посветена на хуманитарната ситуация в Украйна.
„Агресията на Русия срещу Украйна увеличава риска от масов глад по света. Народите на развиващите се страни ще са първите засегнати”, казал е и постоянният представител на Франция в ООН Никола дьо Ривиер.
Руският им колега Василий Небензя е контрирал, че "истинските причини за силните турбуленции на световните пазари за хранителни стоки, не са действията на Русия, а по-скоро неконтролираната истерия на санкциите”, наложени от Запада срещу Москва.
ИДЕЯ
Европейската комисия (ЕК) е предложила създаването на специални търговски маршрути между Полша и Украйна, за да се опита да намали въздействието на военния конфликт върху веригата за доставки на селскостопански продукти, съобщи испанският вестник ABC, цитиран от БГНЕС.
По информация на изданието, европейският комисар по земеделието Януш Войчеховски е заявил, че "ЕК е готова да организира такива "зелени коридори", за да може Украйна да изнася храни през Балтийско море от полските пристанища. Той е обсъдил въпроса и с полския министър-председател Матеуш Моравецки. "Той ми потвърди, че е готов да направи всичко възможно, за да подкрепи Украйна", уточни Войчеховски.
Отбелязва се, че каналите, предложени от ЕК, могат да служат и за доставка на хранителни продукти от Европа до Украйна.
В същото време еврокомисарят увери, че в момента помощта за украинските бежанци трябва да остане приоритет. Той обясни, че при сегашните обстоятелства всички търговски превози до полската граница са "високорискови дейности".