Медия без
политическа реклама

Русия намекна, че все пак ще разположи войски в Беларус

Ситуацията по границата е турбулентна, а НАТО продължава да струпва сили, обвини Сергей Шойгу

28 Окт. 2020
ЕПА БГНЕС архив

Русия намекна, че може да разположи войски в Беларус, за да се противопостави на това, което описва като струпване на сили на НАТО по западните граници на нейния съюзник, на фона на предполагаем заговор от западните държави за сваляне на президента Александър Лукашенко, отбелязва британският национален ежедневник The Times, цитиран от Агенция Фокус.

Руският министър на отбраната Сергей Шойгу заяви в прав текст, че ситуацията по границите на Беларус с Полша и Литва, двете страни членки на НАТО, е „турбулентна“ и че НАТО „продължава да надгражда своето присъствие“.

Той обвини западните държави, че предоставят финансова и политическа подкрепа на протестиращите в Беларус в опит да нарушат по-дълбоката интеграция на бившата съветска република с Русия. През 1999 г. страните обявиха символичната до голяма степен Съюзна държава на Русия и Беларус. „В контекста на настоящата военнополитическа обстановка в региона, както и на новите предизвикателства и заплахи, предимно от международния тероризъм, руското министерство на отбраната разглежда осигуряването на военната сигурност на Съюзната държава сред своите приоритетни задачи“, обяви Шойгу.

Протестите обхванаха Беларус от август, когато Лукашенко обяви победа на президентските избори за шести пореден път. Опозицията и западните държави заявиха, че изборите са фалшифицирани. По-рано Владимир Путин заяви, че Русия ще разположи сили в Беларус, ако протестите „излязат извън контрол“.

Коментарите на Шойгу са на фона на изявленията на Лукашенко, че Беларус е изправен пред терористични заплахи от „екстремисти“. Беларуската служба за държавна сигурност обвини протестиращи в опити да саботират железопътните сигнални системи, както и в палежи и използване на взривни устройства.

Русия използва две военни съоръжения в Беларус: полигон за балистични ракети и радар за ранно предупреждение. Западните анализатори твърдят, че засиленото руско военно присъствие в Беларус би създало предизвикателства пред сигурността за централноевропейските държави.

Сергей Наришкин, ръководителят на руската служба за външно разузнаване, посети Беларус миналата седмица за разговори с Лукашенко. Не е ясно какво са обсъждали двамата. От опозицията в Минск са загрижени, че Лукашенко може да подпише отказ от независимост в замяна на руска помощ за прекратяване на протестите.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?