Русия започва процедурите по излизане от Договора "Открито небе", съобщава РИА Новости, като се позовава на руското Външно министерство.
Споразумението за открито небе беше подписано през 1992 г. и се превърна в една от мерките за изграждане на доверие в Европа след Студената война. Той е в сила от 2002 г. и позволява на държавите-членки да събират открито информация за взаимните военни сили и дейности. Той дава право на страните по него да извършват взаимни наблюдателни полети над териториите си, а получената информация се събира в обща база данни. Доскоро 34 държави бяха страни по договора.
На 22 ноември м.г. Съединените щати прекратиха участието си в "Открито небе". Тогава изтече уведомлението на Вашингтон за излизането им от споразумението. Аргументите на американската страна бяха "нееднократните нарушения от страна на Москва".
Вашингтон не харесваше, че Русия отказва да използва небето в 10-километровия коридор по границата си с Абхазия и Южна Осетия. Във връзка с това руската страна напомни, че ги е признала за независими държави и изпълнява изискванията на договора, според който наблюдателните полети се извършват не по-близо от 10 километра от границата на държава, която не е страна по него. Освен това, като се вземат предвид съвременните технически възможности, могат да се получат изображения на тези зони, без да се лети в този коридор.
Американците не бяха доволни от факта, че Москва е ограничила обхвата на полетите над Калининградска област до 500 километра. В същото време руската страна отбелязваше, че такъв режим е абсолютно идентичен с режима, установен от САЩ за Аляска. По-рано външният министър Сергей Лавров отбеляза, че дори при подобни ограничения западните партньори могат да покрият 90 процента от територията на Калининградска област. Имаше и други оплаквания, като полети над Крим, които Западът не счита за руска територия; обвинения, че Москва използва снимки, направени по време на полетите, за да избира цели; и дори, че по време на полети над САЩ руснаците наблюдават местоположението на Тръмп.
Веднага след излизането на САЩ, руското министерство на външните работи обяви, че действията на Вашингтон не допринасят за сигурността нито на Европа, нито на самите САЩ. От ведомството напомниха и при какви условия Русия е готова да остане част от договора. Първо, Москва искаше европейските съюзници на Вашингтон да гарантират, че няма да предават на американците данни от наблюдателните полети над територията на Русия. И второ, руската страна настояваше да продължи полетите над американските военни обекти в Европа.
Очевидно обаче това не се е случило, защото сега Русия официално обявява, че започва да излиза от споразумението.
Русия категорично не беше доволна от ситуация, в която САЩ ще могат да наблюдават своята територия, а Москва няма да има реципрочна възможност. Освен това Вашингтон настояваше пред партньорите да забранят на руските самолети в рамките на ДОН да летят над техните съоръжения в Европа, където имат големи военни бази, включително тези с бомби, оборудвани с ядрени бойни глави с малка мощност.
Русия имаше претенции и около поведението на Франция, Канада и Великобритания, свързано с Договора за открито небе.