Медия без
политическа реклама

Руската полиция и съд издевателстват над журналисти и мирни граждани

Утре отново ще съдят Навални - този път за клевета

04 Февр. 2021Обновена
В килия за 8 души са наблъскани 30. Сергей Смирнов седи сгушен в центъра зад шишето с минерална вода.
Туитър
В килия за 8 души са наблъскани 30. Сергей Смирнов седи сгушен в центъра зад шишето с минерална вода.

Руски сайтове и социални мрежи са пълни с разкази на потърпевши от полицейски издевателства и съдебен произвол над граждани, попаднали в арестите тази дни по време на протестните акции в защита на руския опозиционер Алексей Навални. Главният редактор на електронното издание Медиазона Сергей Смирнов бе пратен за 25 денонощия зад решетките от Тверския районен съд в Москва, защото е препратил в Туитър чужда шега, според която приличал на ръководителя на пънк групата "Тараканы" ("Хлебарки") Дмитрий Спирин. Грехът му бил, че в този пост фигурирала датата на протестите 23 януари, но той нито призовавал за участие в акциите, нито излязъл на протест. Съдът преценил, че това леко смекчава вината му и вместо максималния срок от 30 денонощия му дал 25 денонощия арест "за организиране на публично мероприятие". Смирнов бил тикнат в килия за 8 души, но там вече имало 30 арестанти. Самото му арестуване станало на улицата 3 дни след протестите пред очите на 5-годишния му син, с когото излязъл на разходка.

Има много съобщения за препълнени арести и за чакащи пред вратите им арестантски автобуси. Мнозина от задържаните очакват с часове да ги изведат и да извършат спрямо тях някакви следствени действия. Почти всички са млади хора. Някои от младежите са пребивани преди това направо на улиците или в мазета от цивилно облечени сътрудници на полицията. Девойки разказват как са нахлузвали на главите им пликове, изтръгвали са от ръцете им мобилните телефони и са ги заплашвали да счупят пръстите им, ако не разкрият паролите за отключване на телефоните. След това полицаите проследявали с кого са били в контакти и издирвали още лица за арест заради участие в неразрешените протести. Такава била полицейската процедура по отношениие на 21-годишната Алена Китаева.

Кремъл не смята, че са допуснати полицейски репресии, и хвърля вината за препълнените арести върху задържаните. "Няма никакви репресии, има мерки на полицията по отношение на нарушителите на закона, срещу участниците в незаконни акции", заяви днес пред радио "Эхо Москвы" говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. По неговите думи Владимир Путин гледа на протестиращите като "участници в незаконни акции, които нарушават законите на Руската федерация като граждани на Русия". Трудно е да се установи колко точно са арестуваните на 23 и 31 януари. Според опозиционните медии става дума за над 10 000 случая в цялата страна, част от тях вече не са в ареста. Официалните власти отказват информация.

Ето разказа на един от жертвите на полицейската бруталност:

«Чё ты, против Путина, да?» Участник протестной акции в Воронеже рассказал, как его похитили на глазах у десятков свидетелей и избили в подвале неизвестные в...

Утре Алексей Навални ще бъде изправен пред съда по дело за клевета. Делото бе образувано през юни миналата година заради туит на опозиционера по повод агитационен видеоклип за промените в руската Конституция, изготвен от кремълската медия RT. В клипа участват няколко души - актьор, космонавт, дизайнер и др. Те четат преамбюла на конституцията, между тях е и 94-годишният ветеран от войната Игнат Артьоменко. По повод клипа и участниците Навални пише в "Туитър" "продажни лакеи", без да посочва имената им. Артьоменко не е виждал туита, но юристът Иля Ремесло завежда иск срещу  Навални за уронване честта и  достойнството на ветерана от войната. Навални е заплашен от 1 милион рубли глоба и полагане на 240 часа труд. 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата