Медия без
политическа реклама

Руски интелектуалци алармират за кремълски преврат

Конституционният съд скоростно даде одобрение на поправките в коституцията

16 Март 2020Обновена
Конституционният съд днес одобри скоростно промените в конституцията, след като се събра извънредно в неделя.
ТАСС
Конституционният съд днес одобри скоростно промените в конституцията, след като се събра извънредно в неделя.

Руски юристи, учени, журналисти и писатели отправиха обръщение до депутати, политици, общественици и съдии в Конституционния съд за недопустимостта на готвените промени в Конституцията на Руската федерация. На сайта на радио „Ехото на Москва“ се виждат имената на 429 души, присъединили се досега към подписката, която е озаглавена „Да не допуснем конституционна криза и антиконституционен преврат“.

Авторите смятат, че е „незаконно, политически и етично неприемливо“ да се зануляват досегашните президентски мандати на действащия държавен глава Владимир Путин и неговия предшественик Дмитрий Медведев. Те обръщат внимание на факта, че решение на Конституционния съд от 5 ноември 1998 г. определя за недопустима манипулацията с изчисляването на президентските мандати.

Коституционният съд обаче днес одобри поправките и постанови, че решението му не подлежи на обжалване.

"Опасяваме се, че над страната ни надвисва заплаха от дълбока конституционна криза и незаконен антиконституционен преврат в псевдо-правна форма. Всъщност тази промяна член 81, параграф 3 (за не повече от два последователни президентски мандата - бел. ред.), се прави заради две конкретни лица - Владимир Путин и Дмитрий Медведев", се казва в обръщението.

Авторите също така пишат, че измененията в глави 3-8 от Конституцията противоречат на разпоредбите на глави 1 и 2. „Тези норми нарушават принципа на равенство пред закона и гаранции за правата и свободите на личността, противоречат на принципите на федерализма, принципите за разделяне на властите, независимостта на съдебната система и автономията на местната власт“. Според тях се „създава вътрешно противоречие между първата и втората част на конституцията, което води до парализа и деградация на конституционните механизми. "

На 11 март Държавната дума и Съветът на федерацията (долната и горната камара на руския парламент) одобриха измененията с разлика от няколко часа, а местните парламенти на всичките 85 региона на Русия ги подкрепиха за рекордни два дни. Само в Московската градска дума имаше слаба съпротива, където 11 депутати гласуваха против.

На 14 март Съветът на федерацията одобри решението на регионите на извънредно пленарно заседание. Същия ден Путин подписа закона и той веднага бе изпратен в Конституционния съд, за проверка на неговата конституционосъобразност. Конституционният съд свика спешно заседание в неделя, а днес излезе с решението си.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата