Медия без
политическа реклама

САЩ са по-голяма заплаха за демокрацията от Русия и Китай

Казват резултатите от допитване, проведено сред 50 000 души в 53 страни

11 Май 2021
БГНЕС
Джо Байдън ще трябва да се бори с нарастващото неодобрение в света към политиката на САЩ.

Ново проучване, проведено сред 50 000 души в 53 държави показва, че в много страни по света хората виждат САЩ като по-сериозна заплаха за демокрацията дори от Русия или Китай. За резултатите съобщи "Гардиън", цитиран от БГНЕС. Анкетата е по поръчка на фондация "Алианс на демокрациите", чийто председател е Андерс Фог Расмусен, бивш генерален секретар на НАТО и министър-председател на Дания. Тя се проведе от компанията за изследване на общественото мнение Latana между февруари и април, което означава, че резултатите могат да носят известен отпечатък от "синдром на махмурлука” след външната политика на Доналд Тръмп, уточнява британският вестник. 

Най-поразителното заключение от проучването е, че почти половината (44%) от анкетираните в 53 държави изразиха загриженост, че САЩ заплашват демокрацията в техните страни. Междувременно само 38% от анкетираните съобщават, че се страхуват от влиянието на Китай, а едва 28% признават, че се страхуват от Русия. Макар че тези резултати може да отразяват възприятията за сравнителната мощ на Съединените щати, те доказват, че нито САЩ, нито страните от Г-7 могат лесно да облекат мантията на защитниците на демокрацията.

В сравнение с миналата година, възприемането на САЩ като заплаха за демокрацията по света се е увеличило значително и това число е нараснала от +6 на +14. Ръстът е особено висок сред респондентите в Германия (+20) и Китай (+16). Страните с преобладаващо негативни възгледи за влиянието на САЩ включват Русия и Китай, последвани от европейските демокрации. 

През пролетта на 2020 г. гражданите както на по-демократични, така и на по-малко демократични държави бяха еднакво доволни от начина, по който техните правителства се справят с пандемията (70%). Но година по-късно рейтингите за одобрение спаднаха до 65% в по-малко демократичните и до 51% в по-демократичните страни. В Европа това число е 45%. В някои азиатски държави положителният рейтинг достига 76%.

81% от анкетираните в световен мащаб казват, че за тях е важно да имат демокрация в своята страна. Но само малко над половината (53%) заявиха, че тя е налице - и това се отнася дори за онези страни, които формално са демокрации.

Практически във всяка изследвана държава, с изключение на Саудитска Арабия и Египет, ограниченията върху свободата на словото се възприемат като по-малка заплаха за демокрацията, отколкото неравенството. Междувременно около половината от анкетираните (48%) казват, че влиянието на големите технологични компании е заплаха за демокрацията в тяхната страна. Влиянието на технологичните гиганти притеснява най-много хората в САЩ (62%), но този показател се е увеличил в много други страни от миналата година, което се отразява в нарастващата подкрепа за идеята за по-строго регулиране на социалните мрежи.

Респондентите в Норвегия, Швейцария и Швеция са най-убедени, че техните страни са демократични. Китайците са на същото мнение -  71% от анкетираните там са заявили, че Китай е демокрация. В Русия само 33% от анкетираните считат същото за страната си. Глобалната подкрепа за плановете на „Демократичната среща на върха” на Джо Байдън е висока във всички страни, с изключение на Китай и Русия.

Резултатите от тази анкета са доста неприятно откритие за някои демокрации в Източна Европа, като Унгария, където само 31% от анкетираните отговориха, че страната им е демокрация. Същият е процентът в Нигерия, Иран, Полша и Венецуела.

Още по темата