Джо Байдън отпътува за Делауеър, за да посрещне телата на 13-те американски войници, които загинаха при атентата на 26 август близо до международното летище ''Хамид Карзай'' в Кабул, Афганистан, на 26 август 2021 г., дело на ''Ислямска държава в Хорасан''. Почетното прехвърляне на тленните останки на жертвите във военновъздушната база в Доувър бележи най-мрачния момент от президентството на Джо Байдън.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен изчисли, че вече около 300 американски граждани остават в Афганистан и искат да напуснат в последната фаза на изтеглянето на американските войски. ''Ние работим активно, за да им помогнем да стигнат до летището, да се качат на самолет и да излязат от Афганистан'', каза Блинкен пред ABC. С помощта на американските военни са изтеглени около 2900 души от Кабул за последните 24 часа до 3 часа сутринта в неделя, по -малко от половината от 6800 евакуирани предишния ден.
----
По данни на афганистанското министерство на здравеопазването, цитирани от Би Би Си, се е чул силен взрив в района на летището в Кабул, в квартал ''Хаджи-Бугр''. Ударът е бил насочен от страна на САЩ срещу кола бомба на ''Ислямска държава в Хорасан'', която е трябвало да се взриви на летището, където все още чакат стотици хора, които искат да избягат от Афганистан. От видеа в Туитър става ясно, че колата се е намирала до къща, намираща се в квартала. САЩ са елиминирали целта. Съобщава се, че жертвите на взрива са 6 - 4 деца, мъж и жена, съобщава Ariana News.
Военен служител заяви, че ударът е причинил вторични експлозии, показващи наличието на значително количество взривоопасни вещества в превозното средство.
Това се случва часове след като президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че се очакват нови подобни сцени след атентата на ''Ислямска държава в Хорасан'' от 26 август, при който загинаха 13 американски военнослужещи, както и трима британски граждани, сред които и дете, както и още над 170 души.
Междувременно Джейк Съливан, съветник по националната сигурност на президента на САЩ Джо Байдън, заяви, че САЩ ще продължат да работят с талибаните, за да осигурят безопасното преминаване на желаещите да напуснат Афганистан след крайния срок от 31 август. Американските сили са готови да прекратят евакуационната си мисия в Кабул преди крайния срок във вторник, но остават опасенията за онези, които ще останат в страната след крайния срок. Съливан потвърди, че САЩ няма да има посолство в Афганистан от 1 септември, но каза, че ще обмислят ''още удари и други операции срещу екстремистката групировка ''Ислямска държава в Хорасан''.
#Kabul blast video. Some sources suggest it was a rocket attack in the PD Khwaja Baghra area of the capital. pic.twitter.com/IKMPRdeHT5
— Arshad Yusufzai (@YusufzaiArshad) 29 август 2021 г.
Американската армия навлезе в последната фаза на евакуация от Кабул. Представители на талибаните казват, че са готови да поемат пълен контрол над летището в очакване на изтеглянето на последния американец. Малко над 1000 цивилни, които в момента се намират на летище ''Хамид Карзай'' остават да бъдат изведени, заяви в неделя служител по сигурността на САЩ. Талибаните разполагат с екип от технически експерти и квалифицирани инженери, които са готови да поемат летището.
Талибаните също така заявиха, че се надяват да обявят новото правителство на страната в рамките на няколко дни.
Последният самолет, превозващ британски войски, кацна на военното летище ''Брайз Нортън''. Във видео, публикувано в Туитър тази сутрин, Борис Джонсън похвали повече от 1000 военни, дипломати и служители, участвали в операцията в Афганистан.
On the end of military operations in Afghanistan. pic.twitter.com/sOeXjeYtIr
— Boris Johnson (@BorisJohnson) 29 август 2021 г.
Момичетата и момчетата в Афганистан вече няма да имат право да учат заедно в университетите, а в отделни класове в съответствие с ислямското законодателство, каза талибанският служебен министър на образованието, цитиран от афганистанската телевизия TOLO News. Служебният министър Абдул Баки Хакани по -рано разкритикува настоящата образователна система, следваща международната общност, като заяви, че религиозното образование се счита за незначително. ''Светът се опита да извади религията от образованието, което навреди на хората'', каза Хакани.
Американски военни проведоха спецоперация срещу терорист от „Ислямска държава в Хорасан“, клон на терористичната организация „Ислямска държава“ в Афганистан, която организира атаките на летището в Кабул. Според първоначалните сведения терористът, участвал в планирането на атаките, е унищожен, заяви говорителят на Централното командване на САЩ Уилям Ърбан в писмено изявление, съобщи АФП.
"Американските военни днес проведоха дистанционна антитерористична операция срещу организатора (на атаките) „ИД в Хорасан" в провинция Нангархар, Източен Афганистан", каза Ърбан, отбелязвайки, че ударът е извършен с безпилотник. "По първоначални оценки ние сме унищожили целта. Цивилни жертви няма", добави той.
В извънредното си изявление към нацията в четвъртък американският президент Байдън по повод терористичните атаки на летището в Кабул заяви: Няма да простим, няма да забравим! За атентатите отговорност пое "Ислямска държава в Хорасан". Тогава загинаха над 170 души, между които 13 американски военнослужащи.
От Белия дом говорителят на президента Джен Псаки заяви, че е вероятна нова атака през следващите дни. Името на афганистанския клон на ИД идва от провинция Хорасан - регион, обхващал през Средновековието голяма част от Афганистан, Иран и Централна Азия. Групировката ИДХ започва с неколкостотин бойци на пакистанските талибани, намерили убежище от другата страна на границата в Афганистан, след като бяха изгонени от родната си страна при военни операции. Там към тях се присъединяват други екстремисти със сходни възгледи, включително недоволни бойци на афганистанските талибани, раздразнени от твърде умереното и миролюбиво според тях поведение на талибаните - представа, която се различава от начина, по който Западът гледа на талибаните.
През последните години, в които талибаните следваха курс за преговори със САЩ, все по-голям брой недоволни талибани се присъединяват към по-екстремистката "Ислямска държава", увеличавайки нейната численост. Повечето са разочаровани, че талибаните следват курс към преговори със САЩ в момент, когато те са мислели, че движението се доближава до военна победа.
Групировката също така е привлякла значителен брой членове от "Ислямското движение на Узбекистан" от съседен Узбекистан; бойци от единствената иранска провинция, в която мнозинството жители са мюсюлмани сунити; и членове на Туркменистанската ислямска партия, съставена от уйгури от североизточната част на Китай.
Мнозина са привлечени от изпълнената с насилие и екстремизъм идеология на "Ислямска държава", включително от обещанията за халифат, който да обедини ислямския свят - цел, която талибаните никога не са си поставяли.
САЩ УНИЩОЖИХА И ПОСЛЕДНИЯ ПУНКТ НА ЦРУ В КАБУЛ
Американските власти унищожиха и последния пункт на Централното разузнавателно управление (ЦРУ) извън летището в Кабул с контролиран взрив. Става дума за базата Eagle Base, на чиято територия афганистанските сили за сигурност преминаваха обучение за борба с тероризма, пише The New York Times.
В хода на работата са били унищожени официални документи, твърди дискове на компютри и друго важно оборудване, за да се предотврати попадането им в ръцете на талибаните Взривяването е било извършено „няколко часа след терористичната атака на летището в Кабул в четвъртък“, но решението не е свързано с тези събития, то е било планирано предварително.
Демонтажът на съоръжението беше трудна задача, каза един от изпълнителите на ЦРУ. Базата е „проектирана така, че да не може да се проникне в нея“, пише вестникът. Стените около нея достигаха височина от 3 м.
Говорителят на талибаните Билал Карими написа в Туитър, че бойци на движението вече контролират част от летището в афганистанската столица. Информацията беше отречена от говорителя на Пентагона - Джо Кърби.