Апелативен съд в САЩ подкрепи закона, който може да доведе до забрана на социалната мрежа "ТикТок" (TikTok), предадоха световните агенции, съобщи БТА.
Съдът отхвърли петицията, подадена от "ТикТок" срещу закона, изискващ мрежата да прекрати връзките си с базираната в Китай компания майка "БайтДенс" (ByteDance) под заплаха да бъде забранена до 19 януари. Съдът отхвърли и твърдение на компанията, че юридическият акт противоречи на Първата поправка на американската конституция, която защитава свободата на словото.
"ТикТок" заяви, че ще оспори решението пред Върховния съд.
Законът, подписан от президента Джо Байдън през април, е кулминацията на дългогодишна сага във Вашингтон по отношение на приложението за споделяне на кратки видеоклипове, което правителството смята за заплаха за националната сигурност заради връзките му с Китай.
САЩ твърдят, че са обезпокоени от факта, че "ТикТок" събира огромни масиви от потребителски данни, включително чувствителна информация за навиците за гледане, които могат да попаднат в ръцете на китайското правителство. Според американските власти освен това алгоритъмът, който определя какво гледат потребителите в приложението, е уязвим за манипулиране от страна на китайските власти, които могат да го използват, за да оформят съдържанието в платформата по начин, който е труден за откриване. Тази тревога бе изразена днес и от ЕС, който проверява ролята на приложението в изборите в Румъния.
Решението да се поддържа национален закон за забрана или продажба на TikTok създава потенциален сблъсък с новоизбрания президент Доналд Тръмп. След като подкрепи забраната по време на първия си мандат, очаква сега да се опита да я спре, казаха хора, запознати с възгледите му по въпроса, пред The Washington Post в началото на ноември.