Медия без
политическа реклама

ЕС засилва наблюдението на подводните кабели

Швеция разследва информация за повреден кабел

21 Февр. 2025Обновена
В края на януари българският кораб "Вежен" беше задържан и след това освободен от шведските власти по подозрение в саботаж. В зоната, през която е преминал плавателният съд, е бил повреден оптичен кабел.
БМФ/Фейсбук
В края на януари българският кораб "Вежен" беше задържан и след това освободен от шведските власти по подозрение в саботаж. В зоната, през която е преминал плавателният съд, е бил повреден оптичен кабел.

ЕС ще засили наблюдението на подводните кабели в териториалните води на съюза, предава БНР.

Ще бъдат повишени мерките за сигурност и задълбочени оценките на рисковете, като приоритетно ще бъдат финансирани полагането на нови и интелигентни кабели.

Това се съдържа в плана за действие на Комисията и върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността

Причина за плана са атаките срещу кабели в Балтийско море, но той ще засяга всички морета, на които ЕС има излаз. Това означава, че той се отнася и за Черно море.

Предвижда се също повишаване на способностите за бърз ремонт на повредените кабели.

Същевременно Комисията смята да засили санкциите и дипломатическите мерки срещу враждебните заинтересовани лица и руския сенчест флот, който е главен заподозрян за атаките срещу кабелите.

 

РАЗСЛЕДВАНЕ

Швеция е започнала разследване на предполагаема повреда на подводен кабел в Балтийско море - източно от шведския остров Готланд, предават медиите в страната.

''Прокуратурата е започнала предварително разследване, а корабът KBV 003 е потеглил в посока изток от Готланд. Инцидентът е станал в шведската икономическа зона и ние помагаме с разследване на местопрестъплението“, каза пред AFP Карин Карс, говорител на шведската брегова охрана, след като премиерът Улф Кристерсон заяви в публикация на X, че правителството наблюдава ситуацията.

В миналото Русия и Китай бяха обвинявани в саботиране на подводни кабели в района, припомня express.co.uk.

В края на януари българският кораб "Вежен" беше задържан и след това освободен от шведските власти по подозрение в саботаж. В зоната, през която е преминал плавателният съд, е бил повреден оптичен кабел.

"Вежен" е бил един от трите плавателни съда в района по времето на инцидента. Корабът е плавал под малтийски флаг и е напуснал Русия два дни преди това. Според данни на "Веселфайндър" той е тръгнал от руското пристанище Уст-Луга няколко дни по-рано и е плавал между остров Готланд и Латвия по времето, когато се предполага, че е възникнала повредата. "Вежен" е собственост на "Параходство БМФ" и бе тържествено пуснат в експлоатация през 2022 г.

Останалите два плавателни съда в района са били норвежки кораб и финландски ферибот.

 

ХИБРИДНАТА ВОЙНА И "ИНСТРУМЕНТИТЕ" НА РУСИЯ

В свое разследване, посветено на зачестяващите случаи на скъсани кабели ВВС твърди, че в ход е „хибридна война“, чиято цел е Западна Европа, така че тя поне да намали военната си подкрепа за Украйна. Тези действия служат и като учения за Русия - да провери какъв е ефектът и какво е противодействието. В дългосрочен план обаче дълбоководният капацитет, който Русия притежава, дава възможност, при една война, да бъдат нанесени много сериозни щети на европейските икономики и ежедневния живот на нейните граждани.

„Дълбоководните подводници могат да скъсат кабели на такава дълбочина, че ремонтите да бъдат изключително трудни - казва д-р Сидхарт Каушал, старши научен сътрудник по морска енергия в базирания в Уайтхол Royal United Services Institute (Rusi). - Те също така могат и да подслушват подводни кабели и да копират данни. В един конфликт с НАТО увреждането морската инфраструктура ще бъде ключова част от цялостните военни усилия на Русия, насочени към постепенно подкопаване на обществената подкрепа на Запада“.

Според д-р Каушал руската армия разполага, с „многостепенна структура“.


Разположение на подводните кабели в Балтийско море и около Великобритания

"В по-плитки води с диверсионна дейност може да се занимават Спецназ (специалните сили), ГРУ (военното разузнаване) и руският флот. Но задачата за събиране на дълбоководна разузнавателна информация и саботажни операции се поема главно от Главната дирекция за дълбоководни изследвания (GUGI), която отговаря директно пред министерството на отбраната и самия Владимир Путин - добавя д-р Каушал. - GUGI използва надводни кораби за наблюдение и събиране на разузнавателна информация - например картографиране на местоположението на офшорни вятърни паркове или на точките, в които кабелите излизат на брега. Но за дълбоководни операции използва като „кораби-майки“ подводници, които преди това са носели ядрени балистични ракети и крилати ракети, като "Белгород".

Според него руснаците имат разнообразни плавателни съдове, включително подводници с титаниев корпус, които могат да работят на хиляди метри дълбочина и са оборудвани с манипулатори за обработка на инфраструктура. Те имат тричленни екипажи, най-често от много опитни бивши военноморски офицери, които преминават обучение, също толкова стриктно, колкото това на космонавтите.

"На подобни дълбочини е изключително предизвикателство, дори за американския флот, да се знае какво точно се поставя на морското дъно или какви цели тези дълбоководни подводници", допълва Каушал. 

Потенциалният саботаж на кабели трябва да се разглежда „не просто като изолиран феномен“, а като част от „много по-цялостна програма на Русия, насочена към комуникационната и критична инфраструктура - твърди Киър Джайлс, руски експерт в Chatham House. - Този фокус на Русия е част от нейната програма за осигуряване на информационно превъзходство".

Според друг експерт, цитиран от ВВС - Едуард Лукас, "руснаците вероятно вече са инсталирали своите подводни дронове на морското дъно, чакайки заповеди, за да извършат атака срещу кабели и тръбопроводи. Та техният кораб за наблюдение - "Янтар" прави Бог знае какво на морското дъно от години".

Проблемът, според Лукас е, че цялата глобална мрежа от подводни кабели и тръбопроводи е изградена от Запада на основата на наивна доверчивост.

„Никога не сме мислили, че ще стане мишена на враждебната държава, но сега жънем реколтата от десетилетие на самодоволство. Единствената ни надежда е възпирането: да покажем на руснаците, че цената за нараняване на нашата подводна инфраструктура би била твърде болезнена за тях“, добавя Лукас.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата