Близо 70 евродепутати, сред които и пратеникът на ГЕРБ Андрей Ковачев, изпратиха писмо до председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен с искане Унгария да бъде извадена от системата за свободно пътуване през вътрешните граници в ЕС. Инициативата им е предизвикана от решението на Будапеща да облекчи визовите ограничения за руснаци и беларуси.
След като комисарката по вътрешните работи Илва Йохансон (Швеция) предупреди, че ЕС ще предприеме действия, ако визовата схема бъде призната за риск, група от 67 депутати в Европейския парламент настояват изпълнителната власт на ЕС да предприеме мерки срещу Будапеща, включително евентуално да отстрани Унгария от Шенгенската зона за свободно пътуване.
"Призоваваме Европейската комисия да предприеме спешни мерки за разследване на решението на Унгария, тъй като то може да представлява вратичка и потенциално да застраши цялостното функциониране на Шенгенското пространство и ролята му на сигурна зона за гражданите", се казва в писмото, инициирано от чешката евродепутатка Дануш Нерудова и литовския евродепутат Петрас Аустревичус.
"Ако унгарското правителство откаже да промени политиката си, Еврокомисията и всички представители на ЕС трябва да поставят под въпрос унгарското присъствие в Шенгенското пространство, като въведат нови мерки за защита на европейските граждани, включително нов контрол по унгарските граници, ако е необходимо", се казва още в писмото. В него се разглежда и възможността други държави от ЕС да не признават унгарските визи и да въведат контрол по границите на страната.
Унгария разшири в края на миналия месец списъка на държавите, откъдето "гастарбайтерите" ще имат облекчен достъп през нейните граници, а по този начин и през границите на другите държави в Шенгенското пространство. В категорията за облекчени процедури тя включи Босна и Херцеговина, Сърбия, Украйна, Северна Македония, Черна гора, Молдова, Русия и Беларус.
Европейската народна партия (ЕНП), която има най-голямата група в Европейския парламент, заяви, че решението на Унгария да улесни правилата за влизане на руснаци и беларуси ще увеличи риска от шпионаж и същевременно ще породи опасения за националната сигурност.
Чуждестранните работници могат да пребивават в Унгария две години и да удължават престоя си за още три години толкова често, колкото желаят. Освен това те могат да упражняват всякаква професия. Те трябва само да докажат, че са наети, имат къде да живеят и имат здравна осигуровка в Унгария.
Министърът на външните работи на Унгария Петер Сиярто заяви, че в съответствие с европейските правила тези процедури и издаването на разрешения за пребиваване са въпрос от национална компетентност.