Обединеното кралство наложи най-големият досега набор от икономически санкции на Русия, включително настояване за спирането на международните платежни системи Swift в Русия, замразяване на активи на всички големи руски банки, ограничаване на паричните средства, държани от руски граждани в банките на Обединеното кралство и санкциониране на повече от над 100 физически и юридически лица, предава в. ''Гардиън''.
Обявявайки санкциите, за които Джонсън обеща, че ще ''затруднят'' руската икономика, премиерът каза, че във вторник ще бъде внесено законодателство за забрана на големите руски компании да набират финансиране от пазарите на Обединеното кралство и да се попречи на Русия да набира държавен дълг от пазарите на Обединеното кралство.
Санкциите на Великобритания включват още ключови олигарси, чиито активи ще бъдат замразени. Повече имена ще бъдат оповестени през следващите седмици. Обединеното кралство ще замрази активите на всички големи руски банки, включително ВТБ, втората по големина банка в страната. Индивидуални санкции ще бъдат наложени на над 100 физически лица, юридически лица и дъщерни дружества, включително "Ростех" - най-голямата отбранителна компания в страната, която изнася оръжия за 10 милиарда паунда годишно, както и на четири други подобни компании.
Олигарсите, които ще бъдат санкционирани, включват бившия зет на Путин Кирил Шамалов, най-младият милиардер в Русия; Денис Бортников, председател на управителния съвет на банка ВТБ; и Юрий Слюсар, директор на Обединената авиостроителна корпорация. На руската авиокомпания Аерофлот ще бъде забранено да каца във Великобритания. Предвижда се законодателство за забрана на широк спектър от високотехнологичен износ за Русия, включително полупроводници, части за самолети като реактивни двигатели на Rolls Royce и оборудване за рафинерии на петрол.
Джонсън заяви, че ще наложи пълен набор от мерки и за Беларус, тъй като Русия е използвала страната, за да нахлуе в Украйна.
Президентът на САЩ Джо Байдън също разкри нови, "унищожителни" санкции срещу Русия, предназначени да накажат страната.
"Путин е агресорът. Путин избра тази война. И сега той и страната му ще понесат последствията", каза Байдън след среща с лидерите на Г-7, като изложи набор от санкции, включително контрол на износа. Байдън каза, че новите санкции включват също четири руски банки и "корумпирани милиардери" и техните семейства, които са близки до Кремъл. Санкционираните банки са ВТБ, Сбербанк, Газпромбанк и финансовата институция ВЕБ.
Президентът на САЩ обяви ново разполагане на сухопътни и въздушни сили по източния фланг на НАТО, въпреки че повтори, че САЩ няма да участва в пряк конфликт в Украйна. "Нашите сили не отиват в Европа, за да се бият в Украйна, а за да защитават нашите съюзници от НАТО", каза той.
Имайки предвид нарастващите цени на газа в САЩ, Байдън заяви, че работи за ограничаване на последиците, които новите санкции ще имат върху цените. Той каза, че САЩ са готови да пуснат барели от стратегическия петролен резерв. Байдън не отговори на журналистически въпрос защо не са наложени санкции лично срещу Путин, но сравни финансовите санкции с това, че са почти "равни на изключването на Русия от SWIFT".
Досега западните заплахи за икономически санкции, както и стратегията на Байдън да разкрива какво знаят САЩ за натрупването на сили на Путин, за да се опита да накара руския лидер да се оттегли, се оказаха неефективни, припомня Си Ен Ен. Преди да оповести санкциите, Байдън се консултира с лидерите от Г-7, за да координира отговор, който предвижда единство между западните съюзници.
САНКЦИИ ОТ ИЗТОК
Австралийското правителство разкритикува реакцията на Китай във връзка с действията на Москва в Украйна и изтъкна, че е недопустимо Пекин да прави така, че ефектът на санкциите срещу Русия да е по-лек, предаде БТА, като се позова на АП.
Критиките на премиера Скот Морисън по отношение на Китай са свързани с информация на в. "Саут Чайна морнинг пост", според която Китай е обявил, че е напълно отворен за внос на пшеница от Русия.
"Ще работим заедно с нашите партньори за вълна от санкции и ще продължим да засилваме натиска върху Русия", каза на пресконференция австралийският премиер Скот Морисън.
Япония ще въведе допълнителни санкции срещу Русия, които ще бъдат насочени срещу финансови институции и срещу износа на стоки, използвани във военната индустрия, съобщи днес японският премиер Фумио Кишида, цитиран от световните агенции. На пресконференция той заяви, че Токио ще насочи санкциите си срещу руски финансови институции и отделни хора, като мерките ще бъдат наложени веднага. Освен това Япония ще спре износа за Русия на стоки, които могат да бъдат използвани във военната индустрия, като например полупроводниците.