Медия без
политическа реклама

Япония се тревожи, че Китай ще подпали Азия, както Русия Европа

Според премиера Кишида има риск от появата на "азиатска Украйна"

15 Яну. 2023
Кишида завърши обиколката си в страните от Г-7 със среща с Байдън във Вашингтон
ЕПА/БГНЕС
Кишида завърши обиколката си в страните от Г-7 със среща с Байдън във Вашингтон

Азия може да е една утрешна Украйна, предупреди премиерът на Япония Фумио Кишида на пресконференция в края на обиколката си в страните от Г-7, цитиран от световните агенции.

Той заяви, че е споделил пред лидерите на посетените от него страни - Франция, Италия, Великобритания, САЩ - че има силното усещане за криза в областта на сигурността в Източна Азия, предаде БТА.

Фумио Кишида, чиято страна е ротационен председател тази година на Г-7 обиколи всяка една от страните от Г-7 без Германия заради проблеми в графика, където ще отиде на по-късен етап.

"Поуката, която трябва да се извлече от Украйна, е, че сигурността на Европа и в Индо-Тихоокеанския регион са неделими, заяви Кишида на пресконференцията, която даде във Вашингтон, ден след като там разговаря с президента на САЩ Джо Байдън.

"Ситуацията около Япония е все по-сериозна, между опитите да се промени със сила статуквото в Източнокитайско море и Южнокитайско море, ядрените дейности на Северна Корея и нейните ракетни изпитания", каза Кишида.

Той визира желанието на Китай да засили влиянието си върху един оспорван морски район (Параселските острови и островите Спратли), което води до спорове с Япония, Филипините и Виетнам. В района има напрежение и заради Тайван, смятан от Пекин за част от китайската територия.

Обиколката на Кишида последва обявената от Япония впечатляваща промяна в японската военна стратегия. Като част от тази промяна Япония ще удвои разходите за отбрана в идните пет години.

Лидерите на Г-7 ще се видят през май за годишна среща на върха в Хирошима, избирателен бастион на Кишида, но и мястото, на което на 6 август 1945 г. САЩ хвърлиха атомна бомба по време на първата в историята ядрена атака. По повод на тази среща на върха Кишида днес заяви, че на нея Г-7 трябва да покаже силната воля за запазване на международния ред и върховенство на закона след руската инвазия в Украйна.

Той призова за противопоставяне на руската инвазия в Украйна, като заяви, че ако на едностранна промяна на статуквото не се реагира, същото може да се случи на друго място, включително и в Азия, като по този начин визира Китай и обещанията му да присъедини Тайван със сила, ако е необходимо.

"Изтъкнах, че агресията срещу Украйна е не само европейски проблем, но също и риск за всички правила и принципи на международната общност, и се съгласих с държавните и правителствените ръководители, че срещата на върха на Г-7 в Хирошима трябва да демонстрира силна воля за спазване на международния ред, базиран на върховенството на закона", заяви Кишида.

В петък по време на срещата си с Байдън двамата лидери заявиха, че техният съюз е по-силен от когато и да е било.

Относно пропуснатата възможност за среща с германския канцлер Олаф Шол Кишида заяви, че това се дължало на работни графици, и добави, че би искал да има възможността да обмени гледни точки с него възможно най-скоро.

Той подчерта, че единството и сътрудничеството в Г-7 ще дефинира глобалните тенденции повече от когато и да е било. Относно световната икономика Кишида заяви, че перспективите пред нея са станали все по-несигурни и че Г-7 трябва да обмисли отговори, за да намали рисковете.

Той добави, че Япония и САЩ работят заедно, за да осигурят устойчивостта на веригите за доставки и полупроводниците, но запитан дали Япония ще подкрепи силен контрол на китайския достъп до чипове, обявен от САЩ миналата година, Кишида заяви, че относно конкретните мерки той не може да каже нищо категорично точно сега, и допълни, че са нужни по-нататъшни консултации. Той допълни, че подкрепя опитите на Байдън да ограничи достъпа на Китай до модерни полупроводници чрез рестрикции за експорт, но не е съгласен с ограниченията върху износа на оборудване за производството на чипове, които Вашингтон наложи през октомври.

Бившият руски президент Дмитрий Медведев, който напоследък се отличава с прекомерно волнодумство, обвини Кишида в срамно сервилничене пред САЩ и намекна, че той трябва ритуално да си направи харакири. На пресконференцията във Вашингтон Кишида не коментира тези думи, но и не му бе зададен директен въпрос.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата