Главният прокурор на САЩ Мерик Гарланд обяви прехвърлянето за първи път на конфискувани активи на руски бизнесмен за нуждите на Украйна, предава CNN.
„Днес обявявам, че разреших първото в историята прехвърляне на конфискувани руски активи за нуждите на Украйна“, каза той след среща с украинския главен прокурор Андрий Костин.
Става дума за активите на бизнесмена Константин Малофеев, основател на телевизионния канал Царград (който е под санкциите на САЩ и ЕС), уточни Гарланд. „Изтеглените средства ще бъдат прехвърлени на Държавния департамент в подкрепа на народа на Украйна“, добави той.
Костин уточни, че за възстановяването на страната ще бъдат отделени $5,4 млн. Той благодари за подкрепата на САЩ. „Украинският народ никога няма да забрави това“, каза главният прокурор.
"Сега" припомня:
В началото на декември м.г, американската прокуратура поиска да бъдат конфискувани пари от банкова сметка в САЩ на руския бизнесмен Константин Малофеев. Вашингтон включи Малофеев в списъка си със санкции в края на 2014 г., понеже смята, че той финансира сепаратистите в Източна Украйна и Крим. Той има и 10-годишна забрана да влиза на територията на България.
Федералните прокурори в Ню Йорк посочиха тогава, че конфискуването на парите е правомерно, защото Малофеев се е опитал да ги прехвърли на свой бизнес партньор в нарушение на американските санкции.
Според обвинението през март 2014 г. Малофеев е използвал фиктивна компания на Сейшелските острови, за да инвестира 10 милиона долара в акции в тексаската банка "Стратеджик гроут банкорп“ (Strategic Growth Bancorp). На следващата година той е продал фиктивната компания за един долар на неназован гръцки бизнес партньор, като споразумението е било сключено със задна дата - юли 2014 г., когато санкциите все още не са били наложени.
Банката в Тексас обаче е продължила да счита Малофеев за собственик на акциите и е сигнализирала министерството на финансите за действията му.
Прокурорите твърдят, че акциите на Малофеев са били конвертирани в пари в брой и депозирани в блокирана сметка, когато през 2016 г. "Стратеджик гроут банкорп“ се слива с базираната в Денвър "Сънфлауър банк" (Sunflower Bank).
През март американското министерство на правосъдието създаде федерална работна група "Клепто кепчър“ ("KleptoCapture"), която е ангажирана с изпълняването на санкциите срещу финансите на руски олигарси, за да бъде засилен натискът срещу Русия за прекратяване на инвазията ѝ в Украйна. В резултат на това бяха издадени заповеди за конфискуване на яхти и самолети, собственост на хора, за които има подозрения, че са свързани с руския президент Владимир Путин.
КОЙ е Константин Малофеев и какво го свързва с България?
Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) се похвали с 10 годишните забрани за влизане в България на руския генерал Леонид Решетников и руския бизнесмен Константин Малофеев в годишния доклад за дейността си през 2019 г., публикуван на страницата на специалната служба.
Макар и да не бяха споменати поименно, двамата са вкарани в случая с разследването за шпионаж срещу председателя на движението "Русофили" Николай Малинов. Според годишния доклад на ДАНС, именно агенцията е подготвила материалите срещу Малинов, след което специализираната прокуратура го обвини в шпионство по Глава Първа от Наказателния кодекс, както и за организиране на престъпна схема за изпиране на пари и финансиране на мероприятия, засягащи националната сигурност на страната.
"В този контекст двама граждани на Руската федерация са включени в информационния масив на нежеланите в страната чужденци и им е наложена 10-годишна забрана за влизане в страната", пише в отчета на ДАНС. Именно това са Леонид Решетников и Константин Малофеев. Всичко това е посочено от ДАНС като "съществен резултат при противодействието на чужди специални служби" от нейната дейност.
Имената на Решетников и Малофеев са отдавна известни в България, но именно покрай делото срещу Малинов, образувано през септември м.г., те се появихаа в друг контекст. Това стана след като тогавашният главен прокурор Сотир Цацаров и неговият бъдещ предизвестен приемник Иван Гешев обявиха публично, че председателят на Национално движение "Русофили" Николай Малинов е предавал срещу заплащане класифицирана информация на руските организации "Двуглав орел" и Руския институт за стратегически изследвания (РИСИ), в които водеща роля играе бившият генерал от КГБ Леонид Решетников.
Руският бизнесмен Констатин Малофеев е в санкционния списък на ЕС и САЩ заради анексирането на Крим и сепаратистите в Донбас от 2014 г. Причината е, че финансирал проруските сепаратисти в Източна Украйна чрез фондация. Това правеше малко странна забраната и на българската ДАНС при положение, че той така и не може да влиза изобщо в страна от ЕС заради въпросните санкции.
ЕС го държи отговорен за финансирането на проруски сепаратисти в Източна Украйна чрез фондацията "Св. Василий Велики". Той отрича. Срещу Малофеев е образувано наказателно производство в Украйна.
Роденият през 1974 г. Малофеев създава и православно-патриотичен телевизионен канал "Цариград", от който се "оттегля" със създаването на движението "Двуглав орел". В началото на 2019 г. Малофеев се озовава и във "Всемирния руски народен събор" – международна организация под егидата на Руската православна църква. Той е заместник на председателя – руският патриарх Кирил.
Изповядва тези на най-консервативното християнство - срещу абортите, ваксините, гей браковете, правата на децата, западния свят и либерализма като цяло. Тези позиции Малофеев комбинира с монархизъм и национализъм. Често го наричат "православен олигарх".