Външният министър в оставка Екатерина Захариева е приела чешкия посланик Рукаш Кауцки, за да обсъдят последното развитие около експлозията на склада за боеприпаси във Врбетице и кризата в чешко-руските отношения. Това става ясно от съобщение на българското външно министерство. В него се твърди, че българските правоохранителни органи вече са "в контакт с властите в Прага, за да окажат пълно съдействие при разследването".
Българското МВнР обаче не посочва нищо конкретно. Чешкото правителство и чешката полиция заговориха за българска следа във взривовете в складове с оръжия край Злин през 2014 г. След като обявиха, че агенти на руското военно разузнаване ГРУ са участвали във взривовете, те уточниха, че оръжието в складовете е било на българския бизнесмен Емелиян Гебрев и то е трябвало да се продаде в Украйна. В неделя чешкият президент Милош Земан обяви, че няма доказателства за руско участие, но пък натърти, че българската следа към оръжието в складовете може да се счита за доказана, защото българският оръжеен търговец е взел дори аванс за стоката.
Самият Гебрев, срещу когото месеци по-късно - през април 2015 г., бе направен опит за отравяне в София, потвърди, че е имал имущество в чешките складове, но категорично отрече да е изнасял от Чехия към Украйна. Той на няколко пъти обяви, че от Чехия идва неточна и дори невярна информация. От съобщението на българското МВнР не става ясно дали това е било обект на разговора с чешкия посланик.
Затова пък се разбира, че Захариева е потвърдила "от името на премиера Борисов и на българското правителство, че България изразява пълна солидарност с Чехия относно незаконните действия на Руската федерация". Освен това тя натъртила, че "България бе една от първите държави, която реагира с публично изявление за подкрепа и солидарност с Прага".
Посланик Кауцки е запознал министър Захариева с последното развитие по случая и е обявил, че "подкрепата от България е изключително ценна, тъй като Чехия я приема като много близък съюзник".
По-късно говорителят на руското външно министерство Мария Захарова обяви, че очаква обяснения от Чехия, България и Украйна относно медийни съобщения за съхранението на боеприпаси в складовете в чешката Врбетица, заобикаляйки Конвенцията за забрана на противопехотните мини.
В същото време Румъния изгони зам.-военния аташе на руското посолство в Букурещ Алексей Гришаев заради "нарушаване на Виенската конвенция от 1961 г.". Обикновено зад кодовото нарушаване на дипломатическата конвенция се крият обвинения в шпионаж, които обаче не могат да доведат до разследване и присъда, защото тези лица имат имунитет.
През последните дни има лавина от изгонени руски дипломати от различни европейски страни. Тя тръгна, след като Чехия изгони първо 18 руски дипломати заради обвинения, че хора на ГРУ са имали пръст във взривовете в оръжейни складове край Злин през 2014 г. След това последва изгонване на руски дипломати като солидарност с Чехия от страна на Словакия, Латвия, Литва, Естония, Полша.
През декември м.г. и България изгони руския военен аташе полк. Василий Сазанович. Българската прокуратура обяви, че има данни за шпионаж, а Външно министерство го обяви светкавично за персона нон грата. Само дни по-късно като ответна мярка Москва изгони помощника на военното аташе към посолството на България в Москва подп. Митко Борисов.
Междувременно днес стана ясно, че премиерът на Полша Матеуш Моравецки cвикa cъвeщaниe нa Вишeгрaдcкaтa чeтвoркa с основна тeмa - диaлoгът c Руcия. Очаква се страните да излязат с единна позиция, която да подкрепя Чехия. В четворката влизат Унгария, Словакия, Чехия и Полша.
Русия обяви днес, че експулсира италиански дипломат в отговор на "недружелюбното" извеждане на двама руски служители от Италия през март заради обвинения за шпионаж, съобщи БГНЕС, като цитира АФП.
Външното министерство заяви, че е повикало посланика на Италия и той е бил информиран, че Русия "обявява" за персона-нон-грата " заместник-военноморския аташе на Рим в Москва. Той има 24 часа, за да напусне страната.
Италия от своя страна осъди като "неоснователно и несправедливо" решението на Русия. Външното министерство в Рим изрази "дълбоко съжаление" от решението да бъде експулсиран заместник-военноморският аташе на италианското посолство в Москва с 24-часово предизвестие, като заяви: "Считаме решението за неоснователно и несправедливо, тъй като е в отговор на законна мярка, предприета от италианските власти в защита на собствената ни сигурност. "