Медия без
политическа реклама

Зеленски упрекна НАТО за липсата на пътна карта

Алиансът повишава ранга на преговорите и създава съвет НАТО–Украйна

11 Юли 2023Обновена
Литовският президент Гитанас Науседа прегръща Володимир Зеленски на концерта в подкрепа на Украйна във Вилнюс. Аплодира ги Олена Зеленска
BGNES/EPA
Литовският президент Гитанас Науседа прегръща Володимир Зеленски на концерта в подкрепа на Украйна във Вилнюс. Аплодира ги Олена Зеленска

Президентът на Украйна Володимир Зеленски разкритикува НАТО, като каза, че е "абсурдно" да не се определя времева рамка, в която Украйна да бъде поканена да се присъедини към военния съюз, съобщава Би Би Си. 

„Сега, по пътя към Вилнюс, получихме сигнали, че се обсъждат определени формулировки без Украйна“, добавя Зеленски.

„Безпрецедентно и абсурдно е, когато не е определена времева рамка нито за поканата, нито за членството на Украйна“, написа Зеленски в Twitter. „Изглежда няма готовност нито да поканят Украйна в НАТО, нито да я направим член на алианса“, продължи украинският президент, който пристигна към 16 ч. във Вилнюс.

"Излиза, че остава вероятността членството на Украйна в НАТО да се търгува в преговори с Русия. А за Русия това е мотивация и продължаване на терора. Неопределеността е слабост", пише още Зеленски. 


На срещата на върха на НАТО в Букурещ през 2008 г. алиансът заяви, че страната ще има членство, без обаче да уточни как и кога ще стане това. 

Според Der Spiegel, в окончателния текст, който ще бъде приет във Вилнюс, ще се казва, че Украйна може да бъде поканена в алианса, когато всички участници са съгласни, че условията за това са изпълнени. В текста няма конкретика и срокове за влизане на Украйна в НАТО. На практика този текст повтаря текста от срещата на върха в Букурещ през 2008 г. 

 

 

Няколко германски издания твърдят, позовавайки се на информирани източници, че канцлерът Олаф Шолц ще наложи вето за поканата за Украйна. Те допълват, че Шолц е по-твърдо против от американския президент Байдън, който бил по-склонен на отстъпки. 

Ще има и един утешителен стимул за Киев. Съветът НАТО - Украйна ще замени съществуващата Комисия НАТО - Украйна, служила за консултации. По-рано имаше Съвет НАТО-Русия, но той отдавна престана да действа. Сега Украйна замества Русия като партньор за съгласуване на решения, съобщи "Ройтерс", като цитира Йенс Столтенберг. "Днес се договорихме за поредната помощ за Украйна, която е от три части. Първата част е помощ в провеждането на реформи, втората - създаването на съвета НАТО – Украйна, третата – членство в НАТО без т.нар. план за действията по повод членството. 

Има условие Украйна да мине от доктрините и оборудването от съветски образец. "Тези условия са описани в параграф 10 и членовете на Алианса ще оценяват тепърва какво точно трябва да изпълни Украйна", добави Столтенберг.

"Стои и въпросът за борбата с корупцията, той се повдига на всички преговори при встъпване. Обръщаме внимание на това повече отколкото на модернизацията", каза Столтенберг. 

Според Гардиън: "Източници от НАТО заявиха, че смятат, че украинският лидер се занимава с тежки дипломация в последната минута, целяща да насърчи (съюзниците) да пренапишат декларацията или комюникето от срещата на върха преди приключването й в сряда".

До вчера беше ясно, че НАТО и Украйна заедно съгласуват обща позиция, която да бъде приета във Вилнюс. Днес обаче стана ясно, че НАТО договаря текст, който не е обсъждан с Украйна. "Съюзниците съгласуваха формулировка по присъединяването на Украйна към НАТО", заяви американският президент Джо Байдън във Вилнюс. Посланикът на Литва в НАТО пък заяви, че Украйна няма да получи покана за членство в алианса, а само разработена процедура как може да се стигне до такава покана.

Самият Зеленски се включи тази вечер в концерта, посветен на членството на страната му в НАТО. Той се провежда в центъра на Вилнюс. Събитието откри президентът на Литва Гитанас Науседа. След това думата взе Зеленски, който благодари за подкрепата и "смелата позиция на Литва". "Украинските знамена на литовските улици доказват еднозначно, че сме съюзници. Украйна защитава и своята, и вашата свобода", каза Зеленски. Беше издигнато украинско знаме, докарано от Бахмут, взето от танк на 10-а щурмова бригада "Еделвайс".

ЗАКЛЮЧИТЕЛНАТА ДЕКЛАРАЦИЯ

Лидерите на страните от Северноатлантическия алианс публикуваха декларация за резултатите от срещата на върха на НАТО във Вилнюс, която съдържа следните констатации: 

- Перспективата страните от НАТО да използват ядрени оръжия е "изключително малка;
- НАТО ще се позове на принципа на колективната отбрана в случай на сериозни кибератаки;
- Русия е най-сериозната заплаха за сигурността на алианса;
- Страните от НАТО се съгласиха да изразходват минимум 2% от БВП за отбрана;
- НАТО не се стреми към конфронтация с Русия, надява се да запази каналите за комуникация;
- Русия запазва значителен военен потенциал в Арктика;
- Покана за членство в НАТО ще бъде отправена към Украйна след споразумение между съюзниците и изпълнение на условията;
- Амбициите на Китай поставят под въпрос интересите, сигурността и ценностите на НАТО; задълбочаването на стратегическото партньорство между Китай и Русия е в противоречие с ценностите и интересите на НАТО;
- Алиансът ще продължи да укрепва сътрудничеството си с партньорите в Азиатско-тихоокеанския регион за справяне с общите предизвикателства пред сигурността;
- Страните от НАТО няма да позволят на Иран да разработи ядрени оръжия;
- Съюзниците смятат, че укрепването на отношенията със Сърбия ще бъде от полза за НАТО;
- Близкият изток и Африка са от стратегически интерес за НАТО;
- Съюзниците се споразумяха да ускорят интегрирането на космическото пространство в колективната сигурност;
- НАТО ще продължи да насърчава сигурността в Косово в рамките на KFOR;
- Следващата среща на върха на НАТО ще се проведе през 2024 г. във Вашингтон и през 2025 г. в Нидерландия;
- Страните от НАТО се споразумяха да засилят контрола върху въоръженията;
- НАТО потвърди намерението си да приеме Грузия след изпълнение на Плана за действие за членство;
- НАТО планира да открие офис в Женева, за да засили взаимодействието с ООН;
- НАТО ще засили сътрудничеството в областта на разузнаването между страните членки и страните партньори;

 

Последвайте ни и в google news бутон