27 г. по-късно: Българска грация е европейска медалистка в многобоя

Боряна Калейн стана вицешампионка, а ансамбълът остана без медал на Евро `21 по художествена гимнастика във Варна

12 Юни 2021Обновена
БФХГ

За първи път от 27 години България има медалистка в многобоя на европейското първенство по художествена гимнастика. Боряна Калейн стана вицешампионка на шампионата във Варна, оставяйки на трето място зад себе си трикратната световна шампионка Дина Аверина. Другата от двете руски близначки - Арина Аверина, спечели титлата.

Последната българска грация, качила се на почетната стълбичка на първенството на Стария континент в многобоя, бе Мария Петрова, триумфирала със златото в Солун `94. Оттогава българки бяха печелили отличия само на отделните уреди.

Във Варна `21 родената през 2000 г. Калейн събра сбор от 107.625 т. (27.775 на обръч; 27.400 на топка; 27.950 на бухалки; 24.500 на лента). Шампионката Арина Аверина постигна многобой от 109.100 т. (26.200; 29.200; 28.400; 25.300), а сестра ѝ Дина взе бронза със 107.325 т. (28.000; 29.150; 27.500; 22.675).

Развръзката на шампионата беше крайно драматична, понеже Калейн игра с последен стартов номер на бухалки. Напрежението в зала "Конгресна" на ДКС се покачи, тъй като оценката ѝ се забави, а след като стана ясна и това ѝ отреди втора позиция в крайното класиране, както зрителите по трибуните, така и хората от щаба на националния ни отбор изпаднаха в еуфория.

Другата българска националка - Катрин Тасева, също намери място в Топ 8. Тя завърши на 7-о място със сбор от 98.850 т. (24.800; 25.900; 25.700; 22.450). Миналогодишната европейска шампионка в многобоя Линой Ашрам (Изр) остана четвърта със 106.800 т., а пред нашето момиче се наредиха още само две беларускини - Анастасия Салос със 104.475 т. и Алина Харнаско със 102.800 т.

Общо 24 гимнастички се състезаваха за отличията в днешния индивидуален многобой. Утре Боряна ще участва в три от финалите на отделните уреди (без лента), а Катрин ще се бори за медали във всички четири.

Posted by Българска федерация художествена гимнастика - Официална страница on Saturday, June 12, 2021

Във вечерната сесия се проведе финалът в многобоя при ансамблите, в който България също имаше амбиции за медал. В състав Симона Дянкова, Стефани Кирякова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс и Ерика Зафирова нашите обаче допуснаха грешки и в двете съчетания и със сбор от 86.200 т. (46.000 за изпълнението с 5 топки и 40.200 за това с три обръча и два чифта бухалки) останаха на 5-о място в крайното класиране.

Европейски шампион в многобоя стана тимът на Русия с 90.250 т. (46.250 + 44.000), а на почетната стълбичка се качиха още съставите на Италия с 87.450 (45.100 + 42.350) и Израел с 87.400 (45.550 + 41.850). Пред родните грации се нареди и ансамбълът на Беларус с 86.550 (46.100 + 40.450).

Така и в крайното класиране в отборната надпревара на Евро `21 - която е сбор от оценките в квалификациите за многобоя на индивидуалните състезателки и оценките в многобоя на ансамблите, България остана извън Топ 3 - на 4-та позиция с 283.250 т. Призовата тройка оформиха Русия с 305.675 т., Беларус с 290.575 т. и Израел с 286.650 т.

Във финалния пети ден на европейското първенство утре ансамбълът ни ще се бори за медалите и в двата финала.

ИМА И ТАКИВА СЪСТЕЗАНИЯ (обобщение на надпреварата при ансамблите и отборното) автор Юлиана Кесарова Ансамбълът ни...