Бижуто Испания - Германия завърши по най-справедливия начин

Бундестимът се спаси от второ поражение на Мондиал `22 с гол 7 минути преди края

27 Ноем. 2022
Влезлият като резерва в тима на Германия Льороа Сане отправя шут през опитващия се да го спре с шпагат испански централен защитник Дани Карвахал (№20) в края на мача от група Е на световното първенство в Катар.

Очакваният с най-голям интерес мач в груповата фаза на Мондиал `22 между Испания и Германия оправда всички надежди на футболните запалянковци. Двубоят от II кръг в група Е на световното първенство в Катар предложи пълен набор емоции на почти 70 000 зрители на ст. "Ал Байт" в Ал Хор и в крайна сметка приключи по най-справедливия начин - 1:1.

Още от първата минута двата тима заиграха открито и агресивно, с първоначално териториално надмощие на "ла фурия роха". Испанците атакуваха по-динамично и още второто им нападение доведе до мощен шут на Дани Олмо, който с мъка беше избит от Мануел Нойер в горната греда и в корнер.

Постепенно Бундестимът възстанови равновесието и започна да свива дефицита си във владеенето на топката. В края на първата част германците дори отбелязаха гол чрез Антонио Рюдигер, който прати топката в мрежата на Унай Симон с глава след центриране от пряк свободен удар. Секунди по-късно обаче стана ясно, че рамото на централния бранител е било в засада.

Въпреки че през второто полувреме германците бяха отборът, който заигра по-комбинативно и офанзивно, испанците откриха резултата. Разписа се влезлият като резерва Алваро Мората в 62-рата мин. засичайки отблизо центриране по земя отляво на Жорди Алба.

Селекционерът на "маншафта" Ханзи Флик отговори с тройна смяна, вкарала в игра Лукас Клостерман, Льороа Сане и Никлас Фюлкруг на местата на Тило Керер, Илкай Гюндоган и Томас Мюлер. Смелият ход даде резултат в 83-тата мин., когато централният нападател Фюлкруг завърши перфектна комбинация в наказателното поле с диагонален изстрел покрай стража Симон.

Така 4-кратният световен шампион се спаси от второ поражение на XXII първенство на ФИФА, след като на старта допусна стъписващ обрат с 1:2 срещу Япония. Носителят на титлата от 2010 г. пък не успя да задържи инерцията си от вихреното начало със 7:0 срещу Коста Рика.

Преди последните мачове Испания (4 т.) е начело в класирането, следвана от японците и костариканците с по 3 т., а Германия е последна с 1 т., като и четирите отбора имат шансове за класиране на 1/8-финалите. В решаващия III кръг на 1 декември са двубоите Япония - Испания и Коста Рика - Германия.