Спортният арбитражен съд (CAS) в Лозана отхвърли първия иск на "Българска федерация по шахмат 2022" (БФШ 2022) по делото срещу международната централа FIDE, заведено заради недопускането ѝ до участие в конгреса на световната организация през декември 2023 г. и приемането за член на нелицензираната у нас "Българска спортна федерация по шахмат" (БСФШ). От БФШ 2022 настояваха за незабавно спиране на действието на решенията на FIDE до окончателното приключване на делото.
"Молбата за налагане на временни мерки, внесена от БФШ 2022 на 5 януари 2024 г. по процедура А/10290 срещу FIDE, се отхвърля. Разходите, произтичащи от настоящата заповед, ще бъдат определени в окончателното решение или всяко друго окончателно разпореждане на този арбитраж", се казва в определението на швейцарския трибунал, произнесено след закрито разглеждане от италианския едноличен съдия Марио Виня и публикувано на 11 март.
По същество делото продължава, но от приложените мотиви в настоящото определение изгледите за краен успех на БФШ 2022 не са особено добри. В своето изложение, с което "Сега" разполага, арбитърът пише:
"В разглеждания въпрос е безспорно, че жалбоподателят не е бил член на FIDE и спирането на обжалваното решение няма да доведе автоматично до признаването на БФШ 2022 за член на FIDE вместо БСФШ. Освен това жалбоподателят не е установил конкретната степен, до която потенциалната "щета върху репутацията", произтичаща от риска от загуба на националния лиценз, би била непоправима. По-конкретно, дори да се приеме, че националният лиценз на жалбоподателя ще бъде отнет, няма доказателства, че този лиценз не може да бъде възстановен на по-късен етап."
Що се отнася до финансовата вреда, която БФШ 2022 би понесла, ако лицензът ѝ бъде отнет, съдия Виня отбелязва, че:
"Жалбоподателят е успял да определи количествено потенциалната имуществена санкция. Следователно жалбоподателят е установил, че поне част от потенциалната финансова загуба е количествено измерима и като такава не е непоправима. Въз основа на горните съображения, едноличният арбитър намира, че жалбоподателят не е успял да установи съществуването на какъвто и да е вид риск от непоправима вреда. Освен това жалбоподателят не е доказал в достатъчна степен, че исканото обезщетение е необходимо за защита на неговите интереси."
ДЪРЖАВЕН ЛИЦЕНЗ
След публикуването на решението на CAS от БСФШ за пореден път настояха за незабавно отнемане на лиценза на БФШ 2022, издаден от служебния спортен министър Весела Лечева на 3 ноември 2022 г. "Сега" научи, че в деловодството на ММС има внесено и официално такова искане от 15 февруари 2024 г. от президента на БСФШ Милен Василев до настоящия министър Димитър Илиев (вече в оставка).
Според БСФШ това трябва да се случи въз основа на чл. 24, ал. 1, т. 12 от Закона за физическото възпитание и спорта (ЗФВС), който постановява, че министърът отнема действащ лиценз, ако спортна федерация "е с отнето или прекратено членство в съответната международна спортна организация с влязъл в сила акт на международната организация или с отнети от член на международната спортна организация права за организиране на спортни дейности по съответния вид спорт".
Тълкуването на този член обаче може да се окаже и в полза на БФШ 2022, тъй като тя никога не е била член на FIDE, съответно в нейния казус няма формално "отнето или прекратено членство".
От самата БФШ 2022 първоначално коментираха лаконично първото решение на CAS. Почетният председател Васил Антонов заяви пред "Сега": "Делото продължава. Не е спряно. Не е отчетено само незабавното спиране действието на решението."
Малко по-късно президентът на сдружението Венета Петкова изпрати до медията ни и официалната позиция на федерацията:
"Разпореждането на CAS касае единствено временната мярка - спиране на действието на решението на FIDE, която поискахме, преди делото да бъде разглеждано по същество. В този смисъл не е от значение за крайното решение по делото и не оказва влияние върху същото.
Съдът е подходил строго формалистично, доколкото представените до момента доказателства не са разглеждани подробно. В мотивите си CAS посочва, че поддържането на статуса на БСФШ като член на FIDE до окончателно решение на съда не може да доведе, според тях, до НЕПОПРАВИМИ вреди за БФШ 2022.
Тепърва предстои разглеждането на делото по същество и обсъждането на представените от страните материали и доказателства, за да може CAS да се произнесе с окончателно решение по спора.
БФШ 2022 продължава да изпълнява задълженията и да упражнява правата си съгласно издадения лиценз. Вярваме, че разрешаването на правните спорове ще се случи в най-добър интерес на шахматните клубове и шахматистите."
ПОЗИЦИЯТА НА ММС
Заради продължаващото разцепление в управлението на българския шахмат още преди две седмици "Сега" изпрати въпроси до министерството на младежта и спорта. Медията ни разполага с информация, че в последните месеци в ММС е извършен своеобразен външен одит, обект на който е била и документацията по издаване на лиценза на БФШ 2022.
В тази връзка попитахме вярна ли е информацията ни и ако да - по чия инициатива и от кого е извършена проверката; какви са резултатите от нея; открити ли са нередности при лицензирането на шахматната федерация?
Отговорите получихме миналия вторник (5 март) - в същия ден, в който в кабинета на министър Димитър Илиев се проведе открита среща между президентите на двете враждуващи федерации - Венета Петкова (БФШ 2022) и Милен Василев (БСФШ).
Ето какво гласят те:
"Министърът на младежта и спорта Димитър Илиев е потърсил външно независимо становище по отношение на проблемите, свързани с българския шахмат. Въпросът е чувствителен и са налице различни виждания за излизане от ситуацията. Преди да обсъди каквато и да било рязка намеса, която би довела до допълнително обостряне на отношенията, до нова каскада от заведени искове и блокиране на трудния път за обединение, по който федерациите заявиха воля да поемат, ръководството на ММС би искало да положи всички усилия за разрешаване на проблемите чрез диалог и взаимно разбирателство.
Тази позиция е инспирирана изцяло от желанието да се търси решение в интерес на спортистите и практикуващите шахмат, които са истинските потърпевши от тежкото неразбирателство между федерациите.
От първия ден на встъпването си в длъжност екипът на министър Илиев е воден от идеята решения на проблемите да бъдат намирани чрез диалог и по пътя на дипломацията, вместо чрез груби административни намеси. Затова, за да не се стига до подобни мерки, позицията на министъра е, че е необходимо да се изчерпят всички възможности за намиране на решението по добронамерен начин."