Медия без
политическа реклама

Няма светлина в тунела на българския шахмат

Срещата между двете федерации започна с ръкостискане и приключи в цугцванг

05 Март 2024
Председателят на комисията по въпросите на децата, семейството, младежта и спорта в НС Небие Кабак, министърът на младежта и спорта Димитър Илиев, президентът на БФШ 2022 Венета Петкова и президентът на БСФШ Милен Василев (от ляво на дясно) застанаха пред медиите след разговора си в министерския кабинет на третия етаж в Спортната палата.
БГНЕС
Председателят на комисията по въпросите на децата, семейството, младежта и спорта в НС Небие Кабак, министърът на младежта и спорта Димитър Илиев, президентът на БФШ 2022 Венета Петкова и президентът на БСФШ Милен Василев (от ляво на дясно) застанаха пред медиите след разговора си в министерския кабинет на третия етаж в Спортната палата.

"Цугцванг" е термин от шахматната игра, определящ ситуация, в която всички потенциални ходове са неизгодни за играча. Именно цугцванг е и ситуацията, в която се намира българският шахмат, според самите управляващи го.

Това стана ясно след проведена публична среща между президентите на двете основни федерации, претендиращи да администрират древната игра у нас - Венета Петкова от лицензираната в министерството на младежта и спорта "Българска федерация по шахмат 2022" (БФШ 2022) и Милен Василев от приетата за член на световната централа FIDE "Българска спортна федерация по шахмат" (БСФШ).

Двамата разговаряха в кабинета на спортния министър Димитър Илиев, който беше и основен инициатор и медиатор на диалога. В дискусията, излъчвана на живо в страницата на ММС във "Фейсбук", участваха също депутатът от ДПС Небие Кабак, която е председател на парламентарната комисия по въпросите на децата, семейството, младежта и спорта, както и още две представителки на ведомството - Сабина Кръстанова от правната дирекция и Димитринка Яръмлъкова от дирекция "Спорт за високи постижения".

Предварително беше анонсирано, че на срещата ще присъства и председателят на БОК Стефка Костадинова, но тя не дойде.

По време на самия разговор, продължил близо час, бяха повторени вече известни факти от горчивото настояще на шахмата в България. Бяха отправени и вече чувани взаимни предложения за "обединение", които бяха за пореден път отхвърлени с добре познати аргументи.

Предложението на БФШ 2022 е лицензираната федерация да бъде ръководена в съпредседателство от Петкова и Василев. Контраофертата на БСФШ е Петкова да стане зам.-председател на членуващата във FIDE организация и да отговаря изцяло за държавния календар, докато Василев да контролира международните участия.

При първия сценарий България отново би загубила членството си в световната федерация. А при втория шахматът отново ще остане без лицензирана федерация на национално ниво и ще загуби държавното финансиране, току-що отпуснато на БФШ 2022 по програмите на ММС за подпомагане на спорта за високи постижения и за кадрово осигуряване за 2024 г.

Българският олимпийски комитет е направил безуспешен опит да посредничи за помирение между враждуващите лагери в българския шахмат.
Две седмици след като отказаха съвместно управление на лицензираната "Българска федерация по шахмат 2022" (БФШ 2022), от алтернативната "Българска спортна федерация по шахмат" (БСФШ) излязоха с контрапредложение.

Въпреки че срещата започна с ръкостискане между двамата лидери, не се чу никоя от страните да е готова на съществени компромиси. На практика единственият консенсус, който беше постигнат, е създаването на "контактни групи" от по трима представители на двата лагера, които в "най-близко бъдеще" да започнат разговори за намиране на възможни обединителни линии.

С други думи ситуацията е в изходна позиция и ще се разчита основно на българските и международните правни институции да се произнесат по различните оспорвани казуси. От една страна БФШ 2022 води дело в Спортния арбитражен съд (CAS) в Лозана срещу решението на FIDE да не бъде допусната молбата ѝ за членство. А от друга у нас има заведени редица искове срещу издадения лиценз на БФШ 2022 от служебния министър на младежта и спорта Весела Лечева през ноември 2022 г.

Но въпреки всичко чуто и видяно спортният министър изрази оптимизъм, че обединение в шахмата все пак е възможно.

"Темата е от голямо обществено значение и касае спорт, обичан от българите - заяви Димитър Илиев. - Надявам се двете групи да излязат с положително решение на казуса. Рано или късно, колкото и да са големи различията, трябва да се намери верният път, по-който да се върви напред. Вярвам, че разумът ще надделее над емоциите. Двете федерации трябва да търсят точките на обединение, а не на разединение. Най-голямата обединителна линия е тази, при която нашите спортисти имат шанса да участват и на национални, и на международни първенства."

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата