Дания е на 1/2-финал за първи път след приказната 1992 г.

След четвърт век Англия се завърна във Финалната четворка на футболна Европа със звучна победа в Рим

03 Юли 2021Обновена
Йоаким Меле (вдясно), Яник Вестергор (в средата) и Томас Дилейни (в гръб) в тройна прегръдка след попадението на Каспер Долберг за 2:0.

Почти три десетилетия след приказното за тима лято на 1992 г. Дания отново е на 1/2-финал на европейското първенство по футбол. Селекцията на "червения динамит" елиминира състава на Чехия с 2:1 в третия 1/4-финал на Евро 2020 и продължава похода си към евентуална втора континентална титла.

Първата дойде по възможно най-неочаквания начин - на Евро `92 в Швеция, на което страната дори не трябваше да участва, но зае мястото в турнира на санкционирания заради гражданската война отбор на Югославия. Сега също малцина очакват от скандинавците да извървят целия път, но те вече са само на две крачки от върха.

🗒️ MATCH REPORT: Goals from Thomas Delaney and Kasper Dolberg sent Denmark through to their first semi-final since 1992 🇩🇰👏#EURO2020 | #DEN

— UEFA EURO 2020 (@EURO2020) July 3, 2021

Днес на Олимпийския стадион в Баку датчаните поведоха още в 5-ата мин. с гол на Томас Дилейни, разписал се с глава след перфектно центриране на Стригер Ларсон от ъглов удар. В 42-рата мин. резултатът стана 2:0 след ново изящно центриране - този път на Йоаким Меле с външен фалц след бърза контраатака, и точен удар на Каспер Долберг, негов трети гол от началото на шампионата.

Веднага след почивката чехите натиснаха съперника си и скоро стигнаха до попадение - разписа се Патрик Шик в 49-ата мин. от воле в наказателното поле. Това беше пети гол за централния нападател на "Байер" (Леверкузен), с който той се изравни с Кристиано Роналдо начело в голмайсторската листа на Евро 2020.

🇩🇰 Denmark reach first semi-final since 1992 👏

🔑 Key to their success = ______#EURO2020 | #DEN pic.twitter.com/VwkOIRawc6

Както и португалеца обаче, Шик няма да има повече шанс да се разпише в турнира, тъй като голът му имаше само почетна стойност. До края на двубоя и двата тима имаха положения пред противниковите врати, но резултатът остана непроменен и датчаните ликуваха.

За Дания това ще е четвърто участие в Топ 4 на шампионата на Стария континент след 1964 (четвърто място), 1984 (трето място) и 1992 г. (първо място).

🇩🇰 Scenes in Copenhagen as Delaney & Dolberg inspire Denmark! 🎉@dbulandshold | #DEN | #EURO2020 pic.twitter.com/STiZZSuKGq

Съперник на тима за място в мача за трофея през 2021 г. ще бъде домакинът на Финалната четворка Англия. В последния двубой от програмата на 1/4-финалите "трите лъва" разгромиха Украйна с 4:0 на "Стадио Олимпико" в Рим и попълниха карето за последните три мача на "Уембли" в Лондон.

Тази вечер във Вечния град англичаните изиграха най-силния си мач от началото на турнира, който беше и първи за тях извън британската столица след трите срещи в груповата фаза и 1/8-финала срещу Германия (2:0). Селекцията на Гарет Саутгейт не остави никакви шансове на избраниците на Андрий Шевченко и четирите попадения бяха най-малкото, с което те се разминаха.

⏰ RESULT ⏰

What. A. Performance.

🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Kane (2), Maguire & Henderson net in Rome as England reach EURO 2020 semi-finals 👏

🇺🇦 Ukraine suffer defeat in first EURO quarter-final.

Sum up this knockout tie in one word 👇#EURO2020

Два гола отбеляза капитанът Хари Кейн, който откри още в 5-ата мин. след извеждащ пас в наказателното поле на Рахийм Стърлинг и направи 3:0 след центриране на Люк Шоу в 50-ата. Левият бек на "Манчестър Юнайтед" даде асистенция и за втория гол, дело на клубния му съотборник Хари Магауйър в 46-ата.

Крайният резултат беше оформен в 63-тата мин. от влезлия като резерва Джордан Хендерсън, за когото попадението имаше историческа значимост. За капитана на "Ливърпул" това беше изобщо първи гол с националната фланелка в неговия 62-ри мач за родината.

🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 When you score your first goal for England...

Jordan Henderson ⚽️#EURO2020 pic.twitter.com/xZfxaYzW9F

Англия ще играе 1/2-финал на Стария континент за първи път след домакинското Евро `96 и общо за трети път след 1968 г. Родината на футбола никога не е стигала до финала на европейското първенство.

Всички мачове от Финалната четворка на Евро 2020 ще се проведат на "Уембли" - двата финалиста ще станат известни в две поредни вечери идния вторник и сряда (6-7 юли), а новият шампион ще бъде излъчен следващата неделя (11 юли).