Димитров е на 1/8-финал на US Open след бърза победа

Най-добрият ни тенисист ще се изправи срещу руснака Рубльов за влизане в Топ 8

31 Авг. 2024
Григор Димитров все още не е загубил сет на US Open 2024

Григор Димитров се класира за за 1/8-финалите на US Open за четвърти път в кариерата си, след като продължи серията си без загубен сет и отстрани Талон Грикспор (Нид) с 6:3, 6:3, 6:1 със светкавична победа.

Най-добрият ни тенисист, който е №9 в световната ранглиста, игра за първи път срещу 28-годишния нидерландец (№40) и доминираше през всичките 99 минути на мача.

Димитров бе по-прецизен на първи сервис (11 аса срещу 4) и спечели цели 92% от разиграванията при пласирано първо подаване (69% на съперника). Той направи много по-малко непредизвикани грешки (18:31) и почти двойно повече печеливши удари (29:16), като не даде нито един шанс за пробив на Грикспор, а на свой ред реализира 5 от 6.

С този успех Григор влезе на 1/8-финалите на US Open за първи път след 2019 г., когато записа и най-доброто си представяне в Ню Йорк с достигането до полуфинал. В 14-те си участия на турнира той има още две попадания сред най-добрите 16 тенисисти - през 2014-а и 2016-а.

За втория си 1/4-финал Димитров ще играе срещу Андрей Рубльов. Руснакът (№6 в света) отстрани с 6:3, 7:5, 6:4 чеха Иржи Лехечка.

В досегашното си съперничество Григор и Рубльов са се срещали общо 7 пъти, започвайки от US Open 2017 (7:5, 7:6 (3), 6:3 за руснака) и предимството е на страната на руския тенисист - 4:3 победи. Последните им два  мача обаче нямат характер на официални, защото бяха на Световната тенис лига миналата година, където двамата си размениха по една "победа" с по 1:0 сета. Иначе за последно Димитров е печелил мач срещу Рубльов през 2022 г. на турнира във Виена - 6:3, 6:4.