Димитров пропиля 5 мачбола по пътя към III кръг на US Open

Най-добрият български тенисист сам се вкара в проблеми срещу австралиеца Хиджиката

28 Авг. 2024Обновена
Григор Димитров продължава победния си ход в Ню Йорк

Григор Димитров пропусна 5 мачбола преди да победи втория си съперник на US Open, достигайки III кръг без загубен сет. Световният №9 наделя за 2 часа и 10 минути над австралиеца Ринки Хиджиката (№62), като му даде едва 8 гейма - 6:1, 6:1, 7:6 (4).

Резултатът можеше да е и далеч по-убедителен за българина, който обаче сам се вкара в проблеми накрая. В откриващия двубой на корт №17 в третия ден Григор започна вихрено, като взе първия гейм на нула. След това последва най-дългия гейм в мача въобще - 8 минути, в който Хиджиката спаси два брейкбола, но в крайна сметка бе пробит. Димитров продължи в същото темпо до 5:0, когато австралиецът най-сетне се записа на таблото.

Втората част протече по подобен сценарий, само че Хиджиката взе единствената си игра в самото начало.

В третия сет обаче, когато вече на практика всичко в мача бе решено, Григор заигра по-несъсредоточено и си създаде трудности. Той проби рутинно подаването на Хиджиката и дръпна с 4:2, но моментално допусна рибрейк - австралиецът реализира първата си въобще точка за пробив в мача и след това изравни до 4:4. При 6:5 и сервис на противника Димитров стигна до два поредни мачбола при 15:40, но не успя да затвори двубоя и се стигна до тайбрек.

В него българинът дръпна с 6:1 т., но пропусна да реализира нови три мачбола поред, два от които на собствен сервис. Все пак той приключи всичко на шестата точка за победа.

Иначе статистиката от двубоя е безапелационно в полза на Димитров. Той направи 15 аса, срещу 5 на Хиджиката и спечели 90% от разиграванията след свой първи сервис (59% на съперника), а след втори сервис бе дори по-убедителен - 71% срещу 28%. Григор пласира и 36 печеливши удара (17 на австралиеца) и допусна по-малко непредизвикани грешки - 25:29.

Следващият му съперник е Талон Грикспор (Нид, №40 в света), който продължи напред след като поставеният под № 21 в схемата Себастиан Баес (Арж) се отказа в мача помежду им при 6:1, 2:0 за нидерландеца.