Медия без
политическа реклама

FIDE пое българския шахмат на ръчно управление

Световната и европейската федерация ще контролират процесите у нас до избор на обединено тяло

Първото посещение на представителя на FIDE Даниел Флоря у нас беше на 8 март, когато той проведе среща със служебния министър на младежта и спорта Весела Лечева. Тогава от ММС съобщиха, че румънецът "е командирован в страната ни, за да изясни ситуацията с шахматната дейност в България".
ММС архив
Първото посещение на представителя на FIDE Даниел Флоря у нас беше на 8 март, когато той проведе среща със служебния министър на младежта и спорта Весела Лечева. Тогава от ММС съобщиха, че румънецът "е командирован в страната ни, за да изясни ситуацията с шахматната дейност в България".

Безконечната борба за власт в българския шахмат премина на глобално ниво. Заради несекващите от години вътрешни междуособици, от миналия месец древната игра у нас се контролира директно от международната федерация (FIDE), научи "Сега".

В края на ноември 2022 г. България кандидатства за членство в световната организация чрез най-новата структура, получила право да администрира шаха у нас - "Българска федерация по шахмат 2022" (БФШ 2022) с президент бившия депутат от БСП Васил Антонов. Именно това е федерацията, която притежава държавния лиценз за извършване на спортна дейност, издаден ѝ от министерството на младежта и спорта (ММС) със заповед на служебния министър Весела Лечева от 3 ноември 2022 г.

Въпросната заповед обаче се оспорва по съдебен път от четири други федерации, претендиращи да ръководят спортната дейност и да изпълняват представителни функции. Това са "Българска федерация по шахмат 1928" (БФШ 1928), "Българска федерация по шахмат 64" (БФШ 64), "Шахматна федерация България" (ШФБ) и "Българска федерация по шах" (БФШ).

България ще направи нов опит да възвърне поне част от напълно загубените си позиции на международната сцена в шахмата.

Трагикомичната ситуация е довела до отказ от страна на FIDE да приеме в редиците си БФШ 2022 въпреки предоставения ѝ от ММС лиценз. Вместо това, с решение на Съвета на международната федерация от 4 април 2023 г., е наредено създаване на временна комисия, която е упълномощена да управлява българския шахмат до провеждане на избори за нов, общопризнат президент на единна федерация.

За председатели на въпросната комисия са назначени румънецът Даниел Флоря - от името на FIDE, и албанецът Ералд Дервиши - от името на европейския шахматен съюз (ECU), а за нейни членове са поканени по един представител на петте враждуващи лагера. Поканата са приели юристът Георги Градев - за БФШ 64, основана миналото лято от тогавашната депутатка от "Възраждане" Цвета Галунова в партньорство с бившата световна и европейска шампионка (и бивша депутатка от ИТН) Антоанета Стефанова; гросмайстор Кирил Георгиев от ШФБ; международен майстор Атанас Куртенков от БФШ; и бившият депутат от ГЕРБ Руслан Тошев от БФШ 1928.

Президентът на лицензираната БФШ 2022 Васил Антонов е отказал и обжалва решението на FIDE с писма както до международната централа в Лозана, така и до новия министър на младежта и спорта Димитър Илиев.

Междувременно Флоря и Дервиши вече три пъти са били на опознавателни мисии в София - през март, април и юни, когато са провели среща и със спортния министър Илиев, за да го запознаят със ситуацията. Също така двамата са участвали в инициирана от FIDE и ECU кръгла маса на 17 юни в столичния хотел "Интерконтинентал", на която формално е сформиран съставът на временната комисия.

В своя 6-членен състав тя е провела вече две заседания - на 21 и 29 юни, а тази сряда (5 юли) предстои третата ѝ работна среща. Най-важното от взетите дотук решения е за провеждане на избор за председател и Управителен съвет на бъдещата обединена българска шахматна федерация на 24 септември (неделя) в София. Решено е още организацията на това своеобразно учредително събрание да бъде поверена на БФШ 64. Всички шахматни клубове трябва да бъдат уведомени за предстоящия форум през настоящата седмица.

 

ДРУГИ РЕШЕНИЯ

Комисията под егидата на FIDE и ECU е определила Виктория Радева да бъде българският представител в турнира за Световната купа за жени в Баку (Азербайджан, 30 юли - 21 август). Също така страната ни кандидатства за президентската квота за надпреварата с молба до Аркадий Дворкович да я предостави на Габриела Антова.

Радева ще получи т. нар. олимпийска квота за България и ще се присъедини към Надя Тончева, която извоюва право да участва за Световната купа, заемайки 9-о място на Евро `23 за жени в Петровац (Черна гора) през март. Също така в турнира за Световната купа при жените ще участва и Нургюл Салимова.

Освен това гросмайстор Петър Арнаудов е назначен за старши-треньор на женския национален отбор и водач на делегацията за световното отборно първенство за жени в Бидгошч (Полша, 5-12 септември). До края на седмицата той трябва да изготви списък от шест състезателки за разширения състав - четири титулярки и две резерви.

Българска шахматистка е най-силно представилата се участничка на европейското индивидуално първенство за жени сред състезателките под 18-годишна възраст.
Новият вундеркинд на българския шахмат - Надя Тончева, е амбицирана за силно представяне при дебюта си в турнира за Световната купа при жените.

 

ПОЗИЦИЯТА НА ММС

Във връзка с назначеното от FIDE "външно ръководство" на българския шахмат "Сега" изпрати серия въпроси до ММС. От получените отговори става ясно, че новото ръководство на министерството е в течение на процесите, като засега не планира да се меси в тях.

"Министърът на младежта и спорта Димитър Илиев е запознат със ситуацията в българския шахмат. Международната федерация по шахмат (FIDE) и Европейският шахматен съюз (ЕШС) ценят високо приноса на България за световния шахмат. Поради това в началото на годината двете международни организации са започнали поредица от действия, в резултат на които България да се върне като пълноправен и достоен член на международната шахматна сцена", заявиха от пресслужбата на спортното министерство.

От там съобщиха още, че министърът е провел срещи със заинтересованите страни. Но оставиха отворен въпроса застрашен ли е настоящият лиценз на БФШ 2022.

"Издаването или отнемането на лиценз на която и да е българска федерация става съобразно Закона за физическото възпитание и спорта. В този смисъл министерството във всеки един момент съблюдава за спазването на българското законодателство. Още в началото на своя мандат министър Илиев проведе срещи с няколко федерации по шахмат, както и с представители на международната федерация FIDE и ЕШС. Министърът няма правомощия да се произнесе еднолично по дългогодишните проблеми в българския шахмат. Но представители на FIDE и ЕШС информират ММС за работата на т. нар. временна комисия", пишат от пресслужбата на ММС.

В заключение се казва, че министерството ще продължи да посредничи в търсенето на изход от кризата на шаха у нас:

"Българският шахмат е част от световното шахматно семейство. Министерството приветства намирането на трайно решение на проблемите в българския шахмат и, разбира се, в диалог и партньорство с международните организации. Министерството ще се произнася само в рамките на съответните законови процедури и съобразно своите правомощия."

Българският шахмат е произвел двама световни шампиони - Веселин Топалов оглавяваше и световната ранглиста в продължение на почти 4 години, Антоанета Стефанова се изкачи до №2 при жените.
След 6-годишна принудителна пауза България отново ще участва в световната олимпиада по шахмат.
Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

шахмат, БФШ 2022, ШФБ, FIDE, ECU

Още по темата