Медия без
политическа реклама

Гимнастичката Георгиева влезе в Топ 5 на олимпийския финал на прескок

Искам да направя велики неща и да надмина треньора си, сподели възпитаничката на Филип Янев

На пълните с над 15 000 зрители трибуни в зала "Берси" имаше и български знамена в подкрепа на Валентина Георгиева, изпълняваща в този момент първия от двата си прескока.
БОК / Йордан Петков
На пълните с над 15 000 зрители трибуни в зала "Берси" имаше и български знамена в подкрепа на Валентина Георгиева, изпълняваща в този момент първия от двата си прескока.

Дебютантката на олимпийски игри Валентина Георгиева сензационно зае 5-о място на прескок във финалите на отделните уреди от турнира по спортна гимнастика в Париж 2024. Пред пълните трибуни на зала "Берси" 18-годишната софиянка изпълни първа двата си скока и получи средна оценка от 13,983 т. - 14,100 за първия и 13,866 за втория.

Въпреки че след нея своите изпълнения представиха всички фаворитки, българката остана пред три от своите конкурентки в крайното класиране. Шеста завърши канадката Елсабет Блек (13,933), южнокорейката Йео Сео-джонг (13,416) и другата канадка Шалън Олсън (13,366).

Олимпийска шампионка стана суперзвездата Симон Байлс - живата легенда от САЩ събра средна оценка от 15,300 след два шеметни скока. Сребро и бронз заслужиха защитавалата титлата си от Токио 2020 бразилка Ребека Андраде (14,966) и втората американка Джейд Кери (14,466).

"Щастлива съм. Постигнах крайната си цел. Исках просто да достигна на oлимпийски игри, никой не говореше дори за финал. Попаднах във финалите. Влязох с девета оценка, сега завършвам на пето място. Нямам какво повече да кажа. Просто невероятно", бяха първите думи на Валя след края на състезанието.

Тийнейджърката повтори най-доброто класиране на своя треньор Филип Янев на олимпиада - 5-о място също на прескок в Атина 2004.

"Нямах очакванията, че ще стигна до петото място. Смятах, че ще си остана осма, защото пак ме ощетиха на първия прескок. Но това е финал и всичко става, което отново се доказа. Не мога повече да искам. Здрава съм, ходя, говоря и всичко е наред. Очаквам да направя велики неща, да продължа историята, която започнах. Казах, че ще надмина треньора ми по класиране, но не стана. Изравнихме се, вече и двамата сме пети на олимпиада и ще се старая да успея да го задмина рано или късно", сподели с усмивка Валя.

Георгиева стана изобщо първата българска гимнастичка, класирала се за олимпийски финал в отделна дисциплина при жените от 32 години. За последно това направи Силвия Митова на игрите в Барселона `92, когато завърши осма на земя (и 11-а в многобоя).

"Чувствам се страхотно. Това е история. 32 години не е малко време. А доколкото знам, от българите бях първата тук, която се класира за финал. Сега ще стискаме палци за всички други българи. Дай Боже, да вземем медали и да се върнем горди и щастливи", завърши Георгиева.

Последвайте ни и в google news бутон