Григор Димитров остава непобеден през 2024 г.

Световната №23 в тениса спря Томова във II кръг на Australian Open

18 Яну. 2024Обновена
Григор Димитров насочва топката с форхенд воле към полето на Танаси Кокинакис.

Григор Димитров изигра поредния си силен мач от началото на 2024 г. и се класира за III кръг на Откритото първенство на Австралия по тенис в Мелбърн. Първата ракета на България (№13 в света) се справи в четири сета с представителя на домакините Танаси Кокинакис (№80 в ранглистата) - 6:3, 6:2, 4:6, 6:4.

Двубоят на третия по големина корт "Джон Кейн Арина" можеше да приключи и много по-рано от изиграните 3:28 ч., но в третата част 32-годишният хасковлия не успя да се възползва от три шанса за ранен брейк. В крайна сметка самият Григор предаде подаването си в най-неподходящия момент - в 10-ия гейм, поради което му се наложи да изиграе още един сет.

"В определени моменти бях пасивен. Не се възползвах от възможностите - коментира самият Димитров в ТВ интервюто на корта. - Съжалявам, че разочаровах публиката, но някой трябваше да загуби. Така стоят нещата. Добре е, че все пак успях да бъда търпелив и да стигна до финалната линия. Постоянството е ключът. Тялото ми е в добра форма, в добра серия съм, надявам се да продължа. Никога не е само добро, никога не е само лошо. Трябва да намериш баланса. Много съм благодарен в момента. Загубите са загуби, победите са победи. За мен е важно да остана позитивен."

За българския топ тенисист това беше седма поредна победа през сезона и той остава непобеден, след като в откриващата седмица спечели титлата на турнира в Бризбън. Следващият му съперник на Australian Open ще бъде португалецът Нуно Боргеш, който изненадващо елиминира поставения под №23 испанец Алехандро Давидович Фокина с 3-0 сета - 7:6 (7), 6:3, 6:3.

ПРИ ЖЕНИТЕ

По-рано днес единствената българска представителка на АО 2024 при жените - Виктория Томова, приключи участието си във II кръг на сингъл. Първата ни ракета (№70 в света) не успя да се противопостави на заемащата 23-то място в ранглистата Елина Свитолина и отстъпи пред украинката с 1:6, 3:6.

Мачът на Корт №3 в комплекса "Мелбърн Парк" продължи само 65 минути. 28-годишната софиянка опита да вкара интрига във втория сет, когато върна един пробив и поддържаше равенството до 3:3, но след това предаде още два пъти подаването си, включително с двойна грешка при мачбол за поставената под №19.

Вики приключи двубоя с 10 печеливши удара (1 ас) и общо 20 непредизвикани грешки (2 двойни). Свитолина пък пласира 25 уинъра (1 ас) и допусна 18 грешки, от които 1 двойна. За място на 1/8-финалите тя ще спори с победителката от срещата между Катерина Синякова (Чехия) и Виктория Голубич (Швейцария), която се играе в момента.

Благодарение на първото си достигане до II кръг на Australian Open Томова си осигури изкачване в световната ранглиста, като към момента се придвижва с шест места до №64 в класирането на живо. Това ще е нов личен рекорд за топ тенисистката ни, която тази седмица заема върховата си позиция.