Медия без
политическа реклама

Как се прави зимна олимпиада без зима?

Игрите в Пекин `22 ще са първите, които разчитат на 100% изкуствен сняг

01 Февр. 2022
Стотици машини работят по склоновете в Джандзякоу, за да утъпчат изкуствения сняг по трасетата, където през следващите две седмици ще се проведат основната част от състезанията на XXIV зимни олимпийски игри в Пекин `22.
ЕПА/БГНЕС
Стотици машини работят по склоновете в Джандзякоу, за да утъпчат изкуствения сняг по трасетата, където през следващите две седмици ще се проведат основната част от състезанията на XXIV зимни олимпийски игри в Пекин `22.

В продължение на седем седмици през зимата на 1964 г. горещ и сух вятър духа по склоновете в Инсбрук, топейки неумолимо снега в навечерието на зимните олимпийски игри в австрийските Алпи. За да спасят олимпиадата, войници от армията на Австрия доставят на място 20 000 куб. м ледени блокове и още 20 000 куб. м сняг, който разстилат на ръка по пистите.

През 1980 г. в Лейк Плесид вече се използват машини за сняг, които разпръскват замръзващи във въздуха капчици вода, за да преодолеят лошите условия за ски спортове, причинени от сухата зима в щата Ню Йорк. Това е първата олимпиада, на която организаторите са принудени да използват изкуствен сняг - изобретение, водещо началото си от снимачните площадки в Холивуд през 30-те години на ХХ век.

Единственият недостатък на фалшивия сняг е липсата на красивите снежинки - техните уникални форми се образуват от естествено срещащата се в атмосферата водна пара, докато пръсканата вода от снежните оръдия замръзва на малки топчета. Но пък това се компенсира от неговата висока надеждност. Някои скиори дори предпочитат изкуствения сняг, който се топи по-бавно, а се трупа подобно на истинския.

През последното десетилетие неподходящото време накара снежните оръдия да помпат все по-големи количества изкуствен сняг за олимпийските игри. Ванкувър превърна 7960 куб. м вода в сняг, за да домакинства през 2010 г. В Сочи през 2014 г. 80% от снега беше фалшив, а четири години по-късно в Пьонгчанг вече 90% от покривката на пистите беше изкуствена.

А тази година олимпиадата в Пекин `22 ще се превърне в

 

първата в историята, която ще се проведе на 100% изкуствен сняг.

 

Всъщност това е и единственият вариант за осигуряване на адекватни условия за зимни спортове в планинския курорт Джандзякоу, който ще приеме повечето състезания от XXIV зимни игри.

Разположен на около 160 км от столицата, климатът в него е студен, но сух. През последните четири десетилетия средната снежна покривка там всяка зима е 7,9 мм. Затова и кандидатурата на Китай за домакинство на зимните игри винаги се е уповавала на армия от снежни машини.

По предварителни изчисления Пекин ще има нужда от 185 500 куб. м вода, за да се покрият със сняг олимпийските трасета. Според различни експерти географи обаче страната ще трябва да използва около 2 млн. куб. м вода, за да произведе необходимото количество сняг. Което допълнително ще обезводни един от най-засегнатите от суша и липса на питейна вода региони в Китай.

Центърът за алпийски ски - една от трите основни локации за игрите, започна да трупа нужните 1,2 млн. куб. м сняг още в средата на ноември. За един кубик изкуствен сняг обикновено е необходим около половин кубик вода.

Дори в доклада на МОК от 2015 г., оценяващ напредъка по кандидатурата на Китай за игрите, се казва, че според експертите на олимпийското движение

 

Пекин е "подценил количеството вода, което ще е необходимо

 

за направата на сняг за игрите" и е "надценил възможността за възстановяване на водата, използвана за направата на сняг".

И докато планът винаги е бил Джандзякоу да се заснежи с изкуствена покривка, то провеждането на зимни олимпийски игри върху иначе безснежен пейзаж може да се превърне в модел за бъдещето. Изследване на Университета във Ватерло за климатичните промени е установило, че в осем от досегашните 21 града, домакинствали "бели" игри, вече няма условия за зимни спортове.

Намаляващият брой снежни дни и увеличаващата се средна температура означават, че в следващия век курорти като Шамони, Гренобъл и Палисейдс Тахое (наричан Скуо Вали по време на олимпиадата през 1960 г., но преименуван миналата година, защото "скуо" се оказа унизителен термин за коренното население на Америка) ще станат твърде топли за зимни спортове. Дори курортите в най-студените климатични пояси все повече разчитат на изкуствен сняг.

Парадоксът е, че производството на сняг консумира огромно количество енергия и работата на машините отделя така вредния СО2, допринасящ за затопляне на климата, който всъщност те се опитват да охладят. Досущ като климатичните инсталации и други изобретения на човека, опитващ да адаптира своя свят към променящия се климат, снежните машини всъщност само влошават проблема, с който се опитват да се преборят.

Последвайте ни и в google news бутон