Калейн спечели два сребърни медала и олимпийска квота

Българските грации приключиха с 3 отличия на уредите и влизат в битка за абсолютната титла

24 Авг. 2023
Фейсбук/БФХГ
Боряна Калейн се класира за финала на бухалки и в крайна сметка спечели сребърния медал

Боряна Калейн спечели първите си индивидуални медали от световно първенство във втория ден на 40-ия шампионат на планетата по художествена гимнастика във Валенсия. Освен това завоюва и квота за олимпийските игри в Париж 2024.

Навършилата 23 г. вчера софиянка се класира втора на бухалки, като получи оценка от 33.550 т., а след това повтори класирането си и във финала на лента с 31.850. Досега абсолютната европейска шампионка имаше само едно отличие от световни първенства - отборното сребро от София 2018.

Стилияна Николова, която в първия ден спечели бронз на топка и се бе класирала за финала на бухалки с първа оценка, пък допусна леки грешки и в крайна сметка съдийките ѝ отредиха 6-о място с 32.050 т.

Представителката на Германия Дария Варфоломеев същевременно продължи своя фурор и спечели нови две титли, с което взе златните медали на всички четири уреда. След като вчера триумфира на обръч и топка, сега тя бе оценена най-високо и на бухалки - 34.350, и на лента - 33.350.

Бронзовите отличия днес заслужиха украинката Виктория Оноприенко - на бухалки с 33.550, и Екатерина Веденеева (Слвн) - на лента с 31.100.

По-рано днес Николова спечели квалификацията за финала в многобоя, а Калейн завърши на четвърта позиция и именно това ѝ донесе квотата за Париж 2024, след като Стилияна направи това още миналата година. Така България ще бъде представена на олимпиадата от пълния брой гимнастички - две индивидуално и ансамбъла, който също си спечели квота на световното в София 2022.

Николова спечели квалификацията, изигравайки само три съчетания. Вчера, след обръча и топката, тя вървеше втора, но днес получи най-високата оценка на бухалки от 34.450 т. и не й се наложи да излиза на лента (затова не участва в този финал) - тя си осигури първото място след само три уреда (взимат се трите най-силни оценки), събирайки 104.300 т.

Калейн пък в квалификациите днес получи втора оценка на бухалки (33.450) и трета на лента (32.050), а трите ѝ най-добри резултата бяха за общо 101.450.

Пред Боряна завършиха германката Дария Варфоломеев със 102.600 и абсолютната световна шампионка от София 2022 - София Рафаели (Ит) със 101.800.

Рекапитулацията за нашите индивидуални гимнастички от първите два дни е два сребърни медала на Калейн и един бронзов на Николова. В събота двете български грации ще влязат в битка за абсолютната световна титла.

Във финала на многобоя ще участват първите 18 от квалификацията, като всички започват от нулата и ще изиграят по още веднъж съчетанията си на четирите уреда за определяне на новата световна шампионка.