Спортният министър Красен Кралев най-сетне установи, че в България има деца и ученици, които трябва да спортуват и в учебните заведения, освен на плащаните от родителите им тренировки по разни спортове.
Процесът по узряване отне доста време: едва на 7-ата си година начело на министерството на младежта и спорта (ММС) Кралев се реши да увеличи държавните пари, отпускани за "физическа активност, физическо възпитание, спорт и спортно-туристическа дейност на деца и учащи в институции в системата на предучилищното и училищното образование и във висшите училища".
В резултат ММС изготви поредна промяна на постановлението на министерски съвет, определящо минимални диференцирани размери на паричните средства, които ще получават образователните институции, за спортна дейност на деца, ученици и студенти. С нея детските градини ще получават по 3 лв. субсидия на дете, а училищата, висшите учебни заведения и военните училища - по 5 лв. на учащ.
През 2006 г., когато спортът в България бе ръководен от Държавната агенция за младежта и спорта (ДАМС) с председател Весела Лечева (правителството на Сергей Станишев) тези суми бяха увеличени за последно - съответно 2 и 3 лв., а преди това бяха 1.00 и 1.50 лв.
Самият Кралев вече за трети път прави промяна във въпросното постановление след юли 2018 и началото на 2020 г., но чак сега му идва наум да увеличи парите.
Последния път - точно преди година (17.01.2020) той отново внесе в министерския съвет проект за промяна Постановление №129. Поводът бе синхронизиране с новия закон за физическото възпитание и спорта. Проектът бе качен на Портала за обществени консултации на МС и там бе подложен на критики най-вече за това, че средствата за спортуване на учащите отново остават мизерни.
"Сега" също писа по проблема, като изтъкна, че инфлацията от 2006 до края на 2019 г. е над 50%, т.е. с толкова са се обезценили тези 2 и 3 лв. Посочихме, че едно училище с примерно 1000 ученици ще получи - при това не автоматично, а след подаване на проект в ММС, 3000 лв., които трябва да похарчи единствено за спортни уреди и пособия; за покриване на разходите на отборите за участия в състезания на областни и национални нива (застраховки, транспорт, нощувки); за дейности (осигуряване на предметни награди за участниците). С две думи: ако училището изпрати дори и един свой отбор на състезание, парите ще свършат и няма с какво да купи, да речем, 10 топки.
Бе изчислено, че по данни на НСИ в страната има 218 767 деца в детски градини, 718 189 ученици и 222 997 студенти, което прави общата сума 2.31 млн. лв. - нищожна на фона на раздаваните държавни милиони за строежи и ремонти на стадиони и зали, някои от които частни.
Коравата чиновническа душа на ММС не се трогна от тези сметки и проектът бе гласуван от министерския съвет, вече като Постановление №46 - с 2 лв. на дете в градина и 3 лв. на учащите.
Незнайно каква точно промяна в мисленето му е настъпила, но година по-късно Красен Кралев е установил, че постановлението, което лично внесе миналия януари, "не изпълнява в цялост приоритетите и ангажиментите на държавата, насочени към създаване на възможности за достъп до физическа активност, физическо възпитание, спорт и спортно-туристическа дейност на всички деца, ученици, студенти и курсанти."
И предлага увеличаване на отпусканите средства, използвайки буквално същите мотиви, които пренебрегна преди година при общественото обсъждане:
- "спрямо месец януари 2006 г. (...) инфлацията е 51.9%";
- "от 2006 г. цените на спортните уреди, пособия, екипи и съоръжения са се увеличили многократно";
- "средствата, които получават образователните институции, са недостатъчни дори за топки и пособия, необходими за задължителните занимания и учебните часове по физическо възпитание и спорт";
- "стойността на застрахователните премии, цените на билетите за пътуванията на учениците, както и разходите за храна и нощувка при провеждане на състезания в същото и в друго населено място, също са нараснали".
Сега изчисленията на ММС сочат, че след предложеното увеличаване на сумите държавата ще дава 4 846 267 лв. годишно за спортуване в образователните институции. Това е малко над два пъти повече от досегашните 2.3 млн. лв.
Но, преди да благодарят на щедрия г-н Кралев, образователните институции може би пак ще трябва малко да пресметнат. Така ще установят, че и тези пари няма да им направят положението розово. Защото, както изтъква самото ММС в мотивите си, "цената на една футболна топка за зала варира от 50 до над 180 лв., а най-евтините баскетболни и волейболни топки са 35 лв." Да не говорим за разходите за пътувания, състезания и екскурзии, които се увеличават почти непрекъснато.