Националите поставиха черен рекорд за футбола ни

България изпусна шанса си в Сърбия и за първи път в историята завърши квалификации без спечелен мач

19 Ноем. 2023
Нападателят на "ЦСКА 1948" Георги Русев (в средата) празнува първия си гол за България заедно с Иван Турицов от "ЦСКА-София" (вляво) и Филип Кръстев от "Лос Анджелис" (вдясно).

Във втори пореден мач българският национален отбор по футбол показа проблясъци в играта си. За втори пореден път избраниците на новия селекционер Илиан Илиев след ранен пасив обърнаха резултата в своя полза. И за втори пореден път след това изпуснаха аванса си в края за равенство 2:2.

Това се случи в почерненото от уличните безредици в София домакинство срещу Унгария в четвъртък. Това се случи и в днешното гостуване срещу Сърбия пред пълния до краен предел 8-хиляден стадион в Лесковац в последния двубой от квалификациите за Евро 2024.

Домакините се нуждаеха само от точка, за да подпечатат класирането си за първенството в Германия като втори в група G. И в крайна сметка я постигнаха, макар началото да предвещаваше далеч по-лесен мач за тях.

Още в 16-ата мин. Милош Велкович откри с добавка след разбъркване в българското наказателно поле и обстрел срещу вратаря Даниел Наумов. До края на първата част стражът ни трябваше да се намесва в още няколко чисти ситуации и няколко пъти само късметът предотврати второ попадение в мрежата му.

Същевременно малшанс споходи капитана Кирил Десподов, който отправи единствения опасен удар към сръбската врата преди почивката. При шута му от границата дъгата на наказателното поле в 28-ата мин. топката първо се отби от горната, а после и от страничната греда, преди да бъде изчистена в корнер.

Противно на логиката, през второто полувреме отборът ни излезе напред в резултата благодарение на дебютен гол на Георги Русев с националната фланелка в 59-ата мин. и попадение на Десподов в 69-ата. В този момент Сърбия беше аут от европейското първенство, тъй като по това време прекият ѝ конкурент за второто място Черна гора водеше с 1:0 като гост на Унгария и в класирането на живо мина пред съседите си.

Все пак "плавите" не допуснаха домакинска издънка и изравниха чрез Сърджан Бабич в 82-рата мин. Паралелно с това "маджарите" обърнаха развоя в Будапеща до крайното 3:1 в своя полза и така двата отбора се класираха заедно за финалите на Евро 2024 следващото лято.

ЧЕРЕН РЕКОРД

България пък записа черен рекорд, завършвайки на последно място в групата с 4 т. от четири равенства (0-4-4). Никога досега в историята националният ни отбор по футбол не беше завършвал квалификационен цикъл за световно или европейско първенство в този формат без поне един спечелен мач.

В най-слабите си кампании досега "лъвовете" бяха записвали по една победа - за Мондиал `90 (1-1-4), за Евро 2012 (1-2-5) и за Евро 2020 (1-3-4).

Общо А отборът остава без победа вече повече от година - от 16 ноември 2022 г. при 2:0 в контрола срещу Кипър в Ларнака. Последният ни успех в официален мач пък датира от 26 септември 2022 г. - 1:0 срещу Северна Македония в Скопие в Лигата на нациите.

Статистиката от последните 11 мача на националите показва 5 равенства и 6 загуби при голова разлика 7:17.

ОТЗИВИ

Първи своето мнение след равенството в Лесковац даде националният селекционер Илиан Илиев.

"Не само първите 10-15 минути, първото полувреме вътрешно се надявах да не ни вкарат гол, да успокоим отбора - сподели треньорът на "Черно море". - Казах на футболистите на почивката, че трябва да играят със самочувствие. Без него футболните ни качества не можем да ги покажем. Второто полувреме ги показахме. Пак допуснахме два гола от статични положения. Вкарахме по-високи хора, но пак допуснахме. Не трябва да го повтаряме. Два пъти се спъваме в един и същи камък. Говорим за неща, които могат да се променят. Интелигентни момчета са и могат да разберат с малко думи. Много тежка седмица от психологическа гледна точка. Съжалявам, че не успяхме да постигнем първа победа за годината. Срещу първия и втория показахме, че не сме чак толкова далеч с изключение на тези бели петна."

Мнението си даде и капитанът Кирил Десподов.

"Мисля, че реагирахме добре през второто полувреме - коментира нападателят на гръцкия ПАОК. - Държахме топката, търсехме пространствата и нещата се получиха. Мисля, че поне един от двата мача - днес и срещу Унгария, можехме да излезем с трите точки. Ще работим и, дай Боже, да имаме повече успех догодина в следващите квалификации. Пожелаваме си от много години насам да видим и ние заря за класиране на България на голямо първенство, както сега празнуват сърбите."