Новото "златно момиче" в художествената гимнастика спечели титла в Баку

Стилияна Николова зае първото място в многобоя за Световната купа, а Ева Брезалиева взе бронз

22 Апр. 2023Обновена
Стилияна Николова изпълнява съчетанието си на лента по време на многобоя за Световната купа в Баку.
Фейсбук/БФХГ

Новото "дете-чудо" на художествената гимнастика Стилияна Николова спечели първото място в многобоя на Световната купа по художествена гимнастика в Баку (Азерб). След вчерашното отлично изпълнение на обръч (35.650 т.) и на топка (31.050) 17-годишната състезателка бе на второ място във временното класиране след световната шампионка от София 2022 София Рафаели (Ит). Днес обаче Николова се представи още по-добре на бухалки (33.650) и на лента (33.450), с което събра общо 133.800 т. и задмина Рафаели (129.700 т.), която допусна неточности на лента. Това е втора титла за Николова за Световната купа след тази в София на 1 април.

Отлично се представи и втората ни гимнастичка - Ева Брезалиева, която вчера бе четвърта след първите две съчетания. Днес тя завърши общо с 126.300 т., с което зае третото място. Това бе и първи медал за Брезалиева на състезание от Световните купи.

Двете българки се класираха за утрешните финали и на четирите уреда, като Николова влиза на финалите на обръч, бухалки и лента с първи по сила оценки.

Завърши и надпреварата при ансамблите със съчетанията с ленти и топки. Женина Трашлиева, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Радина Томова получиха 30.450 и с общ резултат от 61.700 останаха на шесто място. Българките бяха осми след съчетанието с пет обръча, защото допуснаха сериозна грешка и получиха оценка от 31.250 т

Титлата взе ансамбълът на Китай със 70.500, следван от Израел с 67.500 и Азербайджан с 65.750. Ансамбълът ни все пак се класира и за двата финала на отделните съчетания в неделя.