Невероятна и историческа вечер за плуването. Така накратко може да се опише петият ден от състезанията в басейна на "Ла Дефанс Арена" в Париж.
В него падна първият световен рекорд на олимпийските игри (в който и да е спорт), а героят на домакините Леон Маршан постави невиждано постижение в историята на плувните спортове.
Пан Джанлъ влезе във финала на класическия спринт на 100 м св. стил като фаворит, защото държеше световния рекорд от 46.80 сек., който постави на първенството на планетата в Доха преди два месеца. Но с феноменално плуване не просто стана първия китаец с олимпийската титла в тази дисциплина, но и направи невероятна поправка на рекорда, финиширайки за 46.40.
19-годишният Пан стана първият мъж, спечелил олимпийските 100 м кроул със световен рекод от Джим Монтгомъри (САЩ, 49.99 сек.) в Монреал 1976 г. А поправката с 40 стотни е най-голямата на 100 метра, откакто Джонти Синер (ЮАР, 49.44) счупил постижението именно на Монтгомъри.
В добавка - китаецът победи подгласника си Кайл Чалмърс (Авл) с 1.08 сек. - най-голямата разлика на олимпийски финал в тази дисциплина от 96 години, когато през 1928-а легендата Джони Вайсмюлер (САЩ) печели с 1.2 сек. пред унгареца Ищван Барани.
И това бе само завършекът на величествената вечер в "Дефанс Арена". Защото преди това се роди нова мегазвезда. Местният любимец Леон Маршан се превърна в първия трикратен шампион на тези олимпийски игри, при това по невиждан начин.
22-годишният французин вече бе спечелил една титла в коронната си дисциплина 400 м съчетано плуване. Но си бе поставил за цел да постигне нещо невиждано досега. И го направи.
Маршан стана първият плувец (независимо мъж или жена), спечелил олимпийско злато и на бътерфлай, и на бруст на едни игри, при това в една вечер, и то с олимпийски рекорди.
Леон първо детронира шампиона от Токио 2020 на 200 м бътерфлай Крищоф Милак (Унг), като финишира за 1:51.21 мин., а час по-късно триумфира и на 200 м бруст с 2:05.85.
Той стана едва четвъртият френски спортист с три златни медала на една олимпиада след Пол Носам (колоездене на писта) - на първите съвременни игри в Атина 1896, Роже Дюкре (фехтовка) - в Париж 1924, и Робер Карпентие (колоездене на шосе) - в Берлин 1936. Той е и първият френски плувец, спечелил толкова много олимпийски титли въобще, при това само на едни игри.