Медия без
политическа реклама

Русия получи забрана да участва на олимпиадите и световното по футбол

Само отделни състезатели от страната ще могат да се явят на най-големите спортни форуми под неутрален флаг

17 Дек. 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС архив

Русия няма да може да се представи под своя национален флаг и със своя химн на олимпийските игри в Токио 2020 и Пекин 2022, както и на световното първенство по футбол в Катар `22. Това постанови спортният арбитражен съд (CAS) в Лозана при обжалването от руската страна на 4-годишната санкция, наложена от световната антидопингова агенция (WADA) заради системна манипулация на проби от спортисти в Московската лаборатория. Единственото решение в полза на Руската федерация е, че периодът на наказанието се свива наполовина и ще изтече в края на 2022 г.

През това време само отделни руски състезатели, които покрият редица критерии на WADA, ще получат право да участват под неутрален флаг на двете олимпиади, първата от които беше отложена за лятото на 2021 г. Същото важи и за футболния Мондиал `22, където Русия ще може да се яви без националните си символи, ако "сборная" преодолее квалификациите на ФИФА в зона "Европа".

Същевременно страната няма да може да домакинства никакви значими спортни събития по време на двугодишния период, като ще ѝ бъдат отнети всички вече поверени световни шампионати, "освен ако е юридически или практически невъзможно". Според решението на CAS президентът на Русия Владимир Путин, както и всички други представители на правителството, нямат право да присъстват на лятната и зимната олимпиада, "освен ако не получат лична покана от японския премиер Йошихиде Суга".

Днешното решение на CAS влиза незабавно в сила и с него трябва да се съобразят както международният олимпийски комитет (МОК), така и всички световни и континентални спортни федерации.

Четиригодишното наказание от WADA беше наложено на Русия миналия декември, след като беше доказано, че базата данни на Московската антидопингова лаборатория е била манипулирана с помощта на държавни институции. От арбитражния съд в Лозана подчертаха, че съкращаването на периода наполовина "не бива да се тълкува като оправдаване на действията на руската антидопингова агенция (РУСАДА) или руските власти".

"Този съд се произнесе, съобразявайки се с естеството и сериозността на неспазването на световния антидопингов кодекс и целейки да съхрани целостта на спорта в битката му с допинга - се казва в решението на CAS. - Взимайки своите решения, този съд е ограничен в правомощията си от действащото законодателство и в частност от световния антидопингов кодекс. Предвид беше взета необходимостта от осъществяване на културни промени и насърчаването на следващото поколение руски спортисти да участват в чист международен спорт."

Още по темата