Медия без
политическа реклама

Върнаха Весела Лечева от сградата на БОК

Новият председател прогнозира санкции от МОК, а старият отново я игнорира с декларация

07 Апр. 2025Обновена
Весела Лечева излага гледната си точка пред сградата на БОК, придружена от Данаил Димов
СПОРТАЛ
Весела Лечева излага гледната си точка пред сградата на БОК, придружена от Данаил Димов

Новоизбраният председател на БОК Весела Лечева отиде днес до сградата на олимпийския комитет на ул. "Ангел Кънчев" №4 в София, но скоро бе отпратена, без да осъществи среща с когото и да е от старото ръководство. Лечева, която спечели изборите на 19 март, все още не е вписана като нов ръководител на олимпийския комитет заради поредица (вече 8!) жалби, оспорващи редовността на общото събрание и на вота.

В 9:30 сутринта Лечева и избраният от новото Изпълнително бюро генерален секретар Данаил Димов отидоха пред къщата на БОК. Там обаче нямаше никой от ръководния екип на комитета - генералният секретар Белчо Горанов (един от обжалващите избора) е на конгрес на европейската федерация по борба в Словакия, а Стефка Костадинова не се е появявала публично от нощта на изборите на 19 март, когато разпореди да се запечатат помещенията. Лечева все пак е била пусната в сградата - в библиотеката. Поискала е среща с Костадинова или Горанов, но й било обяснено, че не са наоколо.

"Звъннахме на вратата и имаше само секретарка, а после дойде и адвокат на госпожа Костадинова. Обидно е за комитета, това което се случва. Не съм си представяла, че по този начин влизаме в медиите - каза Лечева по-късно пред журналисти, които дойдоха на място. - Неколкократните опити да се сондира мнение с госпожа Костадинова не сполучиха. МОК показа как се прави предаването на една власт. Ние сме едно семейство с тях. Това, което показваме днес е изключително неприятно. Нейният адвокат каза, че е госпожа Костадинова е болна, аз не съм искала болнични листове. Пледирам към всички да проявим разум. Член 27 и 28 комуникират по отношение на санкциите, когато не се изпълнява хартата на МОК. Дано и хората в сградата ги четат. Надявам се да не се задействат някои от клаузите са санкциониране и спиране на дейността на комитета [ от страна на МОК]. Ние сме си в правото да работим, трябва да си влезем в нашите правомощия, което в момента не ни се позволява. Всеки ден ще идваме на работа, всяка сутрин в 9:30 часа ще бъдем тук."

Лечева допълни, че няма претенции, че "старото ръководство представлява БОК пред трети страни", докато текат съдебните процедури.

Както е известно юридическият екип на Лечева, в който е и Данаил Димов, твърди, че новоизбраният президент има право по устав на БОК да работи оперативно, единствено не може да се взимат решения, засягащи трети страни, като подписване на договори, сключване на споразумения и т.н.

Съвсем обратното твърди екипът на Стефка Костадинова - до съдебното решаване на жалбите, само тя има право да ръководи организацията.

"Мен жалбите не ме притесняват, притеснява ме, че по време на Общото събрание нямаше нито една обструкция по провеждането. Два часа след края всичко коренно се промени. Нито един от членовете на събранието нямаше претенции по време на избора. Част от аргументите, с които жалят избирането са доста абсурдни. Например, че не е имало обява на вратата на сградата, кога ще бъде събранието - поне петима колеги ми казаха, че такава обява е имало залепена. Друго е, че Станка Златева не е могла да упражни вота си, като председател на федерацията по борба, но тя тогава още не е била вписана съдебно. Дано осъзнават това, което правят с техните действия", каза още Лечева.

Данаил Димов пък изтъкна, че в никакъв случай няма да се стигне до насилствено проникване на новоизбраното ръководство в сградата. Днешното е било опит да  се влезе нормално и да започнат работа.

"Никой не пречи на г-жа Костадинова да изпълнява задълженията си, но искаме и ние да работим - каза той. - Колежката адвокат, която дойде да говори с нас е същата, която беше в комисията по избора на общото събрание. Тя тогава нямаше никакви претенции, сега, вместо да говорим по същество, взе да ни преразказва мотивите в жалбите. Когато ѝ посочих, че всъщност обжалват начина, по който те самите са направили организацията, тя замълча."

 

ПОРЕДНА ДЕКЛАРАЦИЯ

По вече традиционния модел на комуникация, няколко часа след публичните апели на Весела Лечева за връзка със Стефка Костадинова старият председател на БОК разпрати мейл до медиите със свое "становище". В него бившата световна рекордьорка в скока на височина за пореден път игнорира новоизбраното ръководство, позовавайки се на съдебните жалби, внесени от нейни приближени.

"Единствено сезираният български съд е компетентен да се произнесе по основателността на посочените в исковите молби оплаквания, както и да разреши споровете по същество със съдебен акт. Като се вземе предвид, че регистърното производство за вписване на обстоятелства по партидата на БОК в РЮЛНЦ, касаещи промяна в представителството на сдружението, е спряно, моля да имате предвид, че новоизбраният състав на Изпълнително бюро не е валидно конституиран и не може да взима правно обвързващи решения, още по-малко такива, които да ангажират законно вписаните представители на БОК", пише в обръщението на Костадинова към Лечева и Димов.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата