Тежка катастрофа помрачи победата на "Ферари" в F1

Карлос Сайнц спечели първото голямо състезание в кариерата си, а Мик Шумахер завоюва първите си точки

03 Юли 2022
27-годишният Карлос Сайнц за първи път пресича финала като победител на състезание във Формула 1

Тежка катастрофа още след старта помрачи състезанието за Голямата награда на Великобритания във Формула 1 на легендарната писта "Силвърстоун".

След светването на зеления светофар болидите се устремиха към първия завой, но още на правата се получи сблъсък между китаеца Джоу Гуаню ("Алфа Ромео") и британеца Джордж Ръсел ("Мерцедес"). В резултат колата на Джоу излетя и се преобърна наопаки, като продължи с голяма скорост и се заби в предразните ограждения. Болидът на Ръсел остана на гуми и британецът излезе сам от него. Но китайският пилот се оказа в тежко положение и състезанието бе спряно зо почти един час, докато той бъде изваден от кокпита и откаран в медицинския център.

По-късно бе съобщено, че Джоу не е получил сериозни наранявания и е останал в съзнание, като предстоят щателни изследвания, за да се прецени какво е точното му състояние. А самият китайски пилот съобщи в "Туитър", че всичко с него е наред, и че системата за поддържане на главата - "Хало", му е спасила живота:

"ОК съм, всичко е чисто. "Хало" ме спаси днес. Благодаря на всички за любезните съобщения", написа Джоу.

След рестарта надпреварата на "Силвърстоун" продължи в нервна обстановка, като бе спирано още няколко пъти за различни инциденти. В крайна сметка обаче пилотът на "Ферари" Карлос Сайнц-младши спечели своята първа победа във Формула 1.

27-годишният испанец, който е син на бившия световен рали шампион Карлос Сайнц, през този уикенд бе на върха на представянето си, като вчера спечели и първия си полпозишън за състезанието. Той имаше и шанса веднага след поедния рестарт заради излизане на кола за сигурност (на 43-ата обиколка от общо 52) да изпревари съотборика си Льоклер и да поведе колоната, запазвайки първото си място до края.

Челната тройка допълниха Серхио Перес "Ред Бул" и седемкратният световен шампион Люис Хамилтън ("Мерцедес"), който за удоволствие на хилядите си сънародници по трибуните изпревари 4 обиколки преди края аса на "Ферари" Шарл Льоклер.

Зашитаващият титлата си Макс Верстапен, който е и лидер в класирането този сезон, завърши едва на 7-о място. И още нещо стана на "Силвърстоун" за първи път: синът на легендата Михаел Шумахер - Мик ("Хаас"), завоюва първите си точки в F1, завършвайки осми.

"Просто не зная какво да кажа. Първа победа след 150 състезания, и то във "Ферари" на "Силвърстоун" - заяви развълнуваният Сайнц. - Имах доста трудности с баланса, но успях да се справя. Излизането на колата за сигуност ни даде шанс да се върнем в битката за победата и успяхме".

След това десето за сезона състезание Верстапен остава лидер в класирането със 181 т., следван от своя съотборник в "Ред Бул" Серхио Перес със 147. След тях е дуетът на "Ферари" - Льоклер (138) и Сайнц (127). С повече от 100 точки е още и катастрофиралият на старта Джордж Ръсел (111).

Следващото, 11-о състезание, с което ще бъде преполовен календарът от 22 старта за сезон 2022, ще бъде за Гран при на Австрия на идната неделя. То ще се проведе в дома на "Ред Бул" - на едноименната писта край Шпилберг.