Правителството на Великобритания се обърна към най-големите спонсори на МОК с призив за организиран натиск върху олимпийското движение по темата за евентуалното допускане на руски и беларуски спортисти до участие на летните игри в Париж 2024 под неутрален флаг. Апела отправи министърът на културата, медиите и спорта в Обединеното кралство Луси Фрейзър, която адресира писмо до 13 от 14-те генерални партньора на олимпийския комитет.
То е изпратено до базираните в Лондон изпълнителни директори на всички международни компании в спонсорската програма на МОК освен японската корпорация "Панасоник", чието управление се извършва изцяло от Осака. Сред адресатите са: Airbnb, "Алианц", "Алибаба", "Атос", "Бриджстоун", "Виза", "Делойт", "Интел", "Кока-Кола", "Омега", "Проктър и Гембъл", "Самсунг" и "Тойота".
"Като домакини на олимпиадата в Лондон `12 знаем и оценяваме колко жизненоважна е ролята на спонсорите за успешното провеждане на игрите - пише Фрейзър. - Също така знаем, че спортът и политиката в Русия и Беларус са силно преплетени и сме категорични, че не бива да бъде позволявано режимите в Русия и Беларус да използват спорта за своите пропагандни цели. Докато нашите опасения и съществената липса на яснота и конкретни подробности относно работещ модел на "неутралност" не бъдат разгледани, ние не сме съгласни руските и беларуските спортисти да бъдат допускани обратно до състезания. Отбелязвайки заявената от МОК позиция, че не е взето окончателно решение, ние ясно призовахме комитета да разгледа въпросите, поставени от всички страни, и съответно да преразгледа своето предложение. Като олимпийски партньори бих приветствала вашето мнение по този въпрос и ще ви помоля да се присъедините към нас в натиска върху МОК да реагира на опасенията, повдигнати в нашето изявление."
В началото на февруари британската спортна министърка беше инициатор на виртуална среща между ресорните ѝ колеги от над 30 държави в Европа, Северна Америка, Азия и Океания. Впоследствие присъствалите изпратиха съвместно писмо до МОК, в което настояват за ясна дефиниция от страна на олимпийското движение какво означава "неутрален статут" за руски и беларуски спортисти. Под писмото се подписаха 25 от 27-те членки на ЕС с изключение на България и Унгария.
От централата на МОК в Лозана веднага излязоха с коментар на новото писмо от Фрейзър до спонсорите. В него от олимпийското движение за пореден път не дават конкретен отговор по повдигнатата тема, а изразяват позицията си, че държавните институции не може да се месят в спортните въпроси.
"Не зависи от правителствата да решават кои спортисти къде може да участват в международни състезания. Това би било краят на световния спорт, какъвто го познаваме днес - се казва в изявлението на МОК. - Силно се надяваме, че правителството на Великобритания ще зачита автономията на спорта, която се подчертава в толкова много решения, изявления и резолюции на ООН."
Като аргумент от комитета цитират последната резолюция, приета по време на Общото събрание на ООН през декември. В нея се казва, че спортът по света е "независим и автономен", а мисията на МОК е да ръководи олимпийското движение.
"Във връзка с това олимпийските спонсори не са ангажирани по никакъв начин в процеса по взимане на решения - продължава позицията от Лозана. - Консултациите с всички заинтересовани страни в олимпийското движение - представителите на спортистите, 206-те национални олимпийски комитета, както и международните федерации, продължават като част от демократичния процес за взимане на решения. В този контекст е важно да се отбележи, че участието на олимпийските игри в Париж 2024 не е част от дискусията, която е фокусирана върху предстоящите международни състезания, изцяло в правомощията на международните федерации."
Още по темата: