Медия без
политическа реклама

Великобритания призова олимпийските спонсори за антируски натиск

Ако правителствата решават кой и къде да участва в състезания, това ще е краят на световния спорт, отговориха от МОК

14 Март 2023
Британският министър на културата, медиите и спорта Луси Фрейзър се обърна за помощ към спонсорите на МОК в борбата на Лондон за недопускане на руски и беларуски спортисти на олимпиадата в Париж 2024.
ЕПА/БГНЕС
Британският министър на културата, медиите и спорта Луси Фрейзър се обърна за помощ към спонсорите на МОК в борбата на Лондон за недопускане на руски и беларуски спортисти на олимпиадата в Париж 2024.

Правителството на Великобритания се обърна към най-големите спонсори на МОК с призив за организиран натиск върху олимпийското движение по темата за евентуалното допускане на руски и беларуски спортисти до участие на летните игри в Париж 2024 под неутрален флаг. Апела отправи министърът на културата, медиите и спорта в Обединеното кралство Луси Фрейзър, която адресира писмо до 13 от 14-те генерални партньора на олимпийския комитет.

То е изпратено до базираните в Лондон изпълнителни директори на всички международни компании в спонсорската програма на МОК освен японската корпорация "Панасоник", чието управление се извършва изцяло от Осака. Сред адресатите са: Airbnb, "Алианц", "Алибаба", "Атос", "Бриджстоун", "Виза", "Делойт", "Интел", "Кока-Кола", "Омега", "Проктър и Гембъл", "Самсунг" и "Тойота".

"Като домакини на олимпиадата в Лондон `12 знаем и оценяваме колко жизненоважна е ролята на спонсорите за успешното провеждане на игрите - пише Фрейзър. - Също така знаем, че спортът и политиката в Русия и Беларус са силно преплетени и сме категорични, че не бива да бъде позволявано режимите в Русия и Беларус да използват спорта за своите пропагандни цели. Докато нашите опасения и съществената липса на яснота и конкретни подробности относно работещ модел на "неутралност" не бъдат разгледани, ние не сме съгласни руските и беларуските спортисти да бъдат допускани обратно до състезания. Отбелязвайки заявената от МОК позиция, че не е взето окончателно решение, ние ясно призовахме комитета да разгледа въпросите, поставени от всички страни, и съответно да преразгледа своето предложение. Като олимпийски партньори бих приветствала вашето мнение по този въпрос и ще ви помоля да се присъедините към нас в натиска върху МОК да реагира на опасенията, повдигнати в нашето изявление."

В началото на февруари британската спортна министърка беше инициатор на виртуална среща между ресорните ѝ колеги от над 30 държави в Европа, Северна Америка, Азия и Океания. Впоследствие присъствалите изпратиха съвместно писмо до МОК, в което настояват за ясна дефиниция от страна на олимпийското движение какво означава "неутрален статут" за руски и беларуски спортисти. Под писмото се подписаха 25 от 27-те членки на ЕС с изключение на България и Унгария.

България и Унгария са единствените две страни от Европейския съюз, чиито спортни министри не са подписали откритото писмо до МОК, призоваващо олимпийското движение да изясни какво означава "неутрален статут" за евентуалното присъствие на руски и беларуски спортисти на

От централата на МОК в Лозана веднага излязоха с коментар на новото писмо от Фрейзър до спонсорите. В него от олимпийското движение за пореден път не дават конкретен отговор по повдигнатата тема, а изразяват позицията си, че държавните институции не може да се месят в спортните въпроси.

"Не зависи от правителствата да решават кои спортисти къде може да участват в международни състезания. Това би било краят на световния спорт, какъвто го познаваме днес - се казва в изявлението на МОК. - Силно се надяваме, че правителството на Великобритания ще зачита автономията на спорта, която се подчертава в толкова много решения, изявления и резолюции на ООН."

Като аргумент от комитета цитират последната резолюция, приета по време на Общото събрание на ООН през декември. В нея се казва, че спортът по света е "независим и автономен", а мисията на МОК е да ръководи олимпийското движение.

"Във връзка с това олимпийските спонсори не са ангажирани по никакъв начин в процеса по взимане на решения - продължава позицията от Лозана. - Консултациите с всички заинтересовани страни в олимпийското движение - представителите на спортистите, 206-те национални олимпийски комитета, както и международните федерации, продължават като част от демократичния процес за взимане на решения. В този контекст е важно да се отбележи, че участието на олимпийските игри в Париж 2024 не е част от дискусията, която е фокусирана върху предстоящите международни състезания, изцяло в правомощията на международните федерации."

 

Още по темата:

Два дни преди първата годишнина от началото на войната в Украйна международният олимпийски комитет (МОК) публикува свое официално изявление по темата за евентуалното присъствие на руски и беларуски спортисти на летните игри в Париж 2024.
Правителствата на над 30 държави поискаха с отворено писмо МОК да изясни своето определение за "неутралност", с което иска да върне руските и беларуски спортисти в международните състезания и съответно да ги допусне на олимпийските игри в Париж 2024.
Европейският съюз осъди в своя резолюция опита на международния олимпийски комитет да проучи начини за допускане до участие на олимпийските и параолимпийските игри в Париж 2024 на руски и беларуски спортисти.
Евентуално руско присъствие на олимпийските игри в Париж 2024 би било "манифестация на насилието".
Кметът на Париж Ан Идалго се обяви категорично против участието под каквато и да е форма на руски и беларуски спортисти на олимпийските игри във френската столица следващото лято.
Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

МОК, Париж 2024

Още по темата