Верстапен влезе в елитна компания с победа №50 във Формула 1

Хамилтън и Льоклер бяха дисквалифицирани часове след края на "Гран при" на САЩ

23 Окт. 2023Обновена
Макс Верстапен имаше необичайно много затруднения на "Съркют ъф Америка", но въпреки това стигна пръв до финала за "Гран при" на САЩ.

Въпреки че стартира едва от шеста позиция, Макс Верстапен спечели състезанието за "Гран при" на САЩ във Формула 1 и записа името си редом до четири легенди в най-комерсиалния автомобилен спорт. За нидерландския пилот на "Ред Бул" това беше юбилейна победа №50 в кариерата, колкото имат само Люис Хамилтън (103), Михаел Шумахер (91), Себастиан Фетел (53) и Ален Прост (51).

На шесто място във вечната ранглиста е покойният Айртон Сена с 41 успеха, а веднага след него е другият активен състезател в Топ 10 - Фернандо Алонсо с 32.

Също така за Верстапен това беше 15-а победа от 18 проведени надпревари през 2023 г. и така той изравни собствения си рекорд за най-много спечелени състезания в рамките на един сезон, поставен през миналата година. Пред Лудия Макс има още цели четири старта до края на настоящата кампания, за да опита да надгради това върхово постижение.

За разлика от предишните 14 успеха тази година, асът на "червените бикове" трябваше да се потруди, за да пресече пръв финала на пистата "Съркют ъф Америка" в Остин, щата Тексас. Цели 11 обиколки му бяха нужни, за да влезе в тройката, а едва в средата на дистанцията оглави класирането за първи път, задминавайки ранния лидер Ландо Норис.

Пилотът на "Макларън" финишира оригинално трети, след като не успя да удържи и атаките на Люис Хамилтън, класирал "Мерцедес" на второ място. Часове след края на надпреварата обаче британецът, както и завършилият на шеста позиция Шарл Льоклер ("Ферари") бяха дисквалифицирани заради твърде голямо износване на дървената контролна планка на пода на болидите им.

Това се смята за техническо нарушение на правилника, което води до директна дисквалификация. Любопитното е, че наказание заради тази точка от правилника досега беше налагано само веднъж в цялата история на F1 - на Михаел Шумахер като състезател на "Бенетон" през 1994 г.

"Не е лесно, когато стартираш шести. В края имах проблеми с гумите, трябваше да ги щадя, за да не ги унищожа. Пропуснах няколко точки на спиране и това също ми коства време. Но важното е, че успяхме да удържим и да пресечем линията първи. Невероятно е да спечеля 50-а победа тук в САЩ. Ще опитам просто да продължа да натискам", коментира победителят Верстапен.

След пренареждането на финалното класиране третото място в призовата тройка зае Карлос Сайнц-младши с "Ферари", а Топ 5 допълниха Серхио Перес с "Ред Бул" и Джордж Ръсел с "Мерцедес". В зоната на точките влязоха също Пиер Гасли ("Алпин"), Ланс Строл ("Астън Мартин"), Юки Цунода ("Алфа Таури") - който взе и бонус точката за най-бърза обиколка, давайки най-добро време във финалния тур, както и служебно придвижилите се напред пилоти на "Уилямс" - Александър Албън и Логан Сарджънт.

В генералното класиране гарантиралият си предсрочно трета поредна световна титла Макс Верстапен вече има 466 т. на върха. Втори е съотборникът му Серхио Перес с 240 т., а трети е Люис Хамилтън с 201 (след редуцирания актив).

При конструкторите "Ред Бул" няма конкуренция и е лидер със 704 т., над двойно повече от втория "Мерцедес" (344 т.). На трета позиция е "Ферари" с 322 т.

Следващият старт е идната неделя (29 октомври) за "Гран при" на Мексико. След това до края на шампионата предстоят още състезанията в Сао Пауло (5 ноември), Лас Вегас (18 ноември) и Абу Даби (26 ноември).