Новата космическа капсула на „Боинг“ – „Старлайнер“, бе изстреляна без пътници на изпитателен полет към Международната космическа станция (МКС).
Целта е да бъде постигнат най-после необходимият успех на авиационната компания след повече от 2-годишно отлагане и стрували скъпо инженерни неуспехи.
Успешна мисия ще бъде голяма стъпка към осигуряването на второ надеждно средство на НАСА за превоз на астронавти до и от МКС, нещо, което конкурентът на "Боинг" - "Спейс Екс" на предприемача Илон Мъск, прави успешно с капсулата си "Драгон" от 2020 г. ,и така да се сложи край на близо десетилетен руски монопол в полетите до Космоса.
Капсулата „CST-100 Starliner“ беше изстреляна малко преди 19 ч. местно време (23:00 ч. по Гринуич) снощи от космодрума в Кейп Канаверал, щата Флорида. Тя беше изведена в орбита от ракета носител „Атлас V“.
Около 30 минути след излитането „Старлайнер“ достигна планираната предварителна орбита, след което се отдели от ракетата „Атлас V“ и полетя със собствена мощност по траектория, с която да достигне МКС.
При предишния тестов полет (през 2019 г.) именно в този момент - отделянето от ракетата, софтуерен проблем осуети възможността капсулата да достигне космическата станция. Втората мисия пък беше планирана за август 2021 г., но малко преди началото машината беше върната за поправка.
Ако всичко премине по план, сега „Старлайнър“ трябва да стигне до МКС след около 24 часа и тази нощ да се скачи с нея в орбита на около 400 км над Земята. Планът е капсулата на „Боинг“ да остане 4 до 5 дни прикрепена към космическата станция, след което да се отдели от нея и да се върне на Земята. Приземяването трябва да стане парашутно, омекотено от въздушни възглавници, в пустинята Уайт сандс, щата Ню Мексико.
Видео от изстрелването на капсулата - тук: