Медия без
политическа реклама

Китайският лунен апарат се скачи с модула за връщане на Земята

06 Дек. 2020
Синхуа

Модулът на китайския лунен апарат "Чанъе-5" успешно се скачи с намиращия се в лунна орбита възвръщаем модул и прехвърли в него образците, взети от повърхността на Луната. Това съобщиха от китайската програма. 

На 3 декември "Чанъе-5" успешно излетя от Луната, след като взе образци от реголита (слой от рехав хетерогенен материал, покриващ твърдите скали) на земния спътник и излезе на зададената орбита. 

"На 6 декември в 5:42 ч. (23:42 снощи бълг. време) модулът за излитането на "Чанъе-5" успешно се скачи с орбиталния възвръщаем модул. Освен това в 6:12 ч. (00:12) прехвърли взетите от лунната повърхност образците на възвръщаемия модул", се казва в съобщението. 

Там се отбелязва още, че това е първото в историята на китайските космически програми успешно скачване по "трасето на Кондратюк". (Руският учен Юрий Кондратюк през 1912 г. предлага оптимална траектория за полет до Луната, който е наречен "трасето на Кондратюк". Тя е използвана от НАСА за лунната ѝ програма "Аполо").

След успешното прибиране на лунния апарат, орбиталният и възвръщаемият модули ще изчакат подходяща възможност за завръщане на Земята. При навлизането в атмосферата орбиталният ще изгори в плътните слоеве, а възвръщаемият трябва да се приземи.

Мисията до Луната, която стартира на 24 ноември е разчетена за 23 дни и кацането на земята е планирано за 16 или 17 декември в района на Сициван в автономния регион Вътрешна Монголия. Очаква се апаратът да достави около 2 кг образци от лунния реголит.

"Чанъе-5" е първият космически апарат от 44 години, който взима проби от Луната. При успех Китай ще стане третата страна, осъществила успешна лунна мисия след САЩ и СССР.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Китай, Луната, Чанъе-5

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?