Сондата "Джус" на Европейската космическа агенция потегли на историческа мисия към луните на Юпитер. "Джус" бе изстреляна днес от космодрума Куру, Френска Гвиана, след като стартът й бе отложен поради лошо време с 24 часа. Тя отлетя на борда на ракетата "Ариан 5" днес следобед и благополучно се отдели от нея.
На тази мисия възлагаме надежди да ни разкрие тайните на Голямото червено петно на Юпитер, гигантските му полярни сияния и мощното магнитно поле. Луните обаче са най-важната задача. Въпреки неблагоприятните обстоятелства в този свят на милиони километри от Слънцето, европейската сонда ще навести цели три от луните на Юпитер - Европа, Калисто и Ганимед. И трите трябва да имат дълбоки океани от вода под ледената си повърхност, а на Европа бяха открити гейзери от водна пара, което предполага наличието на хидротермални комини - отвори, от които излиза топла вода. Такива комини има на много места на нашата планета и находката подсказва, че в тази далечна част на Слънчевата ни система може да има достатъчно топлина за поддържането на живи организми. Тези открития изведоха луните на Юпитер в приоритетна дестинация за търсене на живот.
В следващите осем години "Джус" ще се носи към Юпитер, като пътуването й съвсем не е лесна задача - по пътя си сондата ще разчита на гравитационните полета на планетите, за да я тласкат напред. Ако всичко върви по план, през 2031 г. апаратът ще достигне Юпитер и ще започне изследвания с 10 ключови инструмента. Някои въпроси, на които те ще търсят отговор - защо Голямото червено петно се свива, защо третата най-голяма луна - Йо, е с най-интензивната вулканична активност в цялата Слънчева система, и дали има живот на някоя от луните.
Засега само Европа се смята за подходящ кандидат да поддържа живот. Тя е по-малка от нашата Луна, но има дълбок океан под повърхността, който може да съдържа два пъти повече вода от всички земни океани, взети заедно. Тази луна е особено надеждна и защото океанът й стои върху скалисто дъно, което повишава шансовете за хидротермални комини и вещества, които могат да хранят живи организми.
Сондата ще мине два пъти край Европа, като тук мисията й е ограничена от силното радиационно поле, породено от близостта с планетата. Допълнителни изследвания на тази луна се очаква да направи сондата на НАСА Europa Clipper, която потегля на мисия догодина, но се очаква да изпревари "Джус" и да пристигне през април 2030 г., тъй като ще се движи по по-директен маршрут.
"Джус" ще мине 21 пъти край Калисто - луна с набраздена от кратери повърхност, 12 пъти край Ганимед, която е по-голяма от планетата Меркурий и е единствената луна в Слънчевата система, която има собствено магнитно поле. Когато премине в орбита около Ганимед през 2034 г., сондата ще стане първата, обиколила чужда луна, посочва "Гардиън".
Макар че не е екипирана да засече живот, ако го срещне, 6-тонната сонда ще търси вода, вещества и енергийни източници, които са от фундаментално значение за наличието на живот.