Около 17 ч. българско време в северната част на щата Юта, САЩ кацна контейнер с проби от астероида Бенну. Пробите - с тегло около 250 грама, бяха "изхвърлени", докато апаратът "Озирикс-Рекс" се намираше близо до Земята. Контейнерът, в който се намират те, бе с размер на малък автомобил.
Космическият кораб пусна капсулата за проби от разстояние 63 000 мили ( 102 000 километра ) над земната повърхност. Парашути забавиха капсулата 17,7 километра в час. Пробата кацна в диапазона на военен полигон Юта около 10 минути след влизането в атмосферата.
Четири хеликоптера кацнаха в района и учени се увериха, че капсулата не е повредена.
OSIRIS-REx продължава обиколката си по Слънчевата система — космическият кораб вече продължава да лети към друг астероид - Апофис.
"Озирикс-Рекс" бе изстрелян през 2016 г. Роботизиран апарат измина милиарди километри от Земята до астероида Бенну, кацна на него за няколко секунди и събра материал от астероида с цел да се изследва неговия състав. Предполага се, че Бенну е на възрастта на нашата Слънчева система, или поне на възрастта на нашата планета. В пробите може да има и съставки, изграждащи живота – молекули, аминокиселини и съединения, които при подходящи условия е възможно да дадат началото на някакъв вид живот.
Астероидът Бену е въртяща се космическа скала, широка около половин километър. Това е най-известният „потенциално опасен“ астероид.
Вълнението на научния свят за това събитие е напълно оправдано, защото има вероятност да бъдат открити отговори на важни въпроси – как се образувала Слънчевата система, от какви материали са изградени астероидите и съдържат ли те градивните елементи на живота.
В изследването и проследяването на астероида Бенну в Слънчевата система участваха и български учени – доц. Галин Борисов и доц. д-р Веселка, Радева, припомня bTV.