Медия без
политическа реклама

ATACMS драстично ще свалят ефективността на руската авиация на фронта

Ключовият въпрос е колко такива ракети са били доставени на ВСУ

Фактът, че ATACMS се изстрелват от установки HIMARS, ги прави мобилни и трудни за улучване от врага
Фактът, че ATACMS се изстрелват от установки HIMARS, ги прави мобилни и трудни за улучване от врага

Появата на американските тактически ракети ATACMS с обсег до 165 км ще принуди руското командване да предислоцира руската авиация на по-далечни летища, а това ще повлияе сериозно върху ефективността на нейните действия. "Руската армия демонстрира, че може да се приспособява към новите ударни средства на Украйна, но едва след като понесе първите сериозни загуби от тези средства, за появата на които би трябвало предварително да се подготви", коментират анализаторите от американския Институт за изследване на войната. Според тях прехвърлянето на фронтовата авиация по-далеч от фронта ще понижи възможностите й за подкрепа на отбранителни и локални настъпателни операции, като от това ще бъдат засегнати най-вече вертолетите. Руските вертолети, поразяващи бронираната техника на противника, играеха важна роля при сдържането на украинското настъпление на южния фронт.

Обсег на различните видове ракети, доставени на ВСУ

ATACMS са далекобойни оперативно-тактически балистични ракети, пускани от установките за залпов огън HIMARS и MLRS. Те имат много по-голям обсег от останалите ракети, използвани от Въоръжените сили на Украйна /ВСУ/ — GMRLS и M26 (от 150 до 300 км при ATACMS в зависимост от модификацията срещу 90 км при GMRLS и M26). Имат и много по-мощни бойни глави (около 450 км при ATACMS против 90 км при GMRLS). ВСУ разполага и с Storm Shadow / SCALP , които по мощност и обсег имат аналогични характеристики на ATACMS, но ATACMS имат съществени предимства. За разлика от Storm Shadow / SCALP, те могат да бъдат с касетъчни бойни глави, които са ефективни при цели на голяма площ като летища или струпване на войски и техника. Установките HIMARS и MRLS, от които се пускат ATACMS, са много сложна цел за противника, тъй като са мобилни, изискват кратко време за подготовка за стрелба и могат бързо да напуснат огневата позиция. Докато самолетите, от които се изстрелват Storm Shadow, са уязвими както във въздуха, така и на летищата. За цялата война няма нито един доказан случай на унищожена HIMARS или MRLS, въпреки че руското министерство на отбраната редовно да се хвали с това и поразените в неговите сводки установки многократно да надхвърлят реално доставените в Украйна.

Програмирането и подготовката за стрелба с ракети ATACMS изисква само няколко минути, което позволява да обстрелват и цели, които бързо сменят местоположението си като самолети и вертолети на летища или кораби в залив. В Storm Shadow и SCALP координатите на целите се залагат на земята, до излитането на самолета-носител и цялата процедура до поразяването на целта може да отнеме няколко часа. А и излитането на самолета носител от летището може да бъде засечено от руската система за ПВО, което й позволява предватерително да обяви тревога. Затова Storm Shadow се използва за поразяване само на стационарни цели - руски бази, щабове, складове за боеприпаси, кораби в сухи докове.

Освен това ATACMS са около три пъти по-бързи от крилатите ракети, което способства за поразяването на мобилните цели.

Далекобойните ракети са нужни на ВСУ за удари по дълбокия тил на руските войски. Обсегът от 165 км ще позволи да се покрие целия тил на южния фронт на руската армия - от Мариупол до левия бряг на Днепър и целия северен Крим. Руската армия вече прехвърли голяма част от бойната си авиация на юг, след като летищата в северен Крим бяха няколко пъти поразени от ракети и дронове. Но на летището в Джанкое, както и в Бердянск са разположени бойните вертолети, които се използват на фронта.

Потенциални цели за ATACMS

Ако се съди по отломките, намерени около летището в Бердянск, ВСУ са получили най-старата версия на ракетите MGM-140A ATACMS Block 1 (M39), произведени през 1996 г. Но дори и те имат впечатляващи характеристики - касетна бойна част, съдържаща 950 суббоеприпаси M74.

Главният въпрос сега е колко такива ракети ще получи Украйна. САЩ няколко пъти отбелязва, че тяхното количество е ограничено и това бе една от причините за дълго отлаганата доставка. Твърди се, че сега е доставена малка партия от около 12-20 ракети.

 

Последици

При първото използване на ATACMS по летището в Бердянск са пострадали и няколко пилота, съобщава "Нова газета Европа", позовавайки се на руски военни. "Има загинали и сред обслужващите ПВО, както и охраната на складовете, които бяха взривени. Не всички вертолети са унищожени, но много са повредени и щетите са значителни", обясняват те.

Според ВСУ при обстрела на летищата в Бердянск и Луганск са унищожени 9 вертолета, различна модификация, специална техника, пускова установка за ПВО и склад за боеприпаси. Повредени са и пистите на летищата.

Междувременно се появиха сателитни снимки от летището в Бердянск, на които ясно се вижда, че са изгорели 5 вертолета. Колко са по-леко повредените, засега не е ясно.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата