В навечерието на срещата на президента на САЩ Джо Байдън и с британския премиер Киър Стармър мнозина очакваха, че САЩ най-накрая ще позволят на Украйна да нанася далечни удари в Русия със западно оръжие. Но след срещата на 13 септември ситуацията остава неопределена. The Economist отбелязва, че Путин, явно разтревожен от такова решение, започна да играе със старите страхове на Байдън от евентуална ескалация на войната. Изданието смята, че решението може да дойде след срещата на Байдън с украинския президент Зеленски.
В същото време администрацията на Байдън постоянно сменя причините да отказва на Украйна използването на далекобойни ракети - като ATACMS и Storm Shadow / SCALP, на руска територия. Последните месеци някои чиновници предположиха, че администрацията не иска да поставя под заплаха бъдещо разведряване на отношенията с Москва. Други чиновници твърдят, че използването на ATACMS в Русия няма да измени стратегическата картина, защото в радиуса на действие - 300 км, вече няма достатъчно руски военни цели.
The Economist смята, че тезата за бъдещи добри отношения с Русия изглежда пресилена и нарочно измислена. Путин сам се обяви за враг на Запада и се стреми към унищожаване на НАТО. Т.нар. разведряване или презареждане на отношенията може да се случи само ако Доналд Тръмп победи на изборите през ноември и се съгласи да даде на Путин голяма част от онова, което иска. Твърдението, че в радиуса на действие на ATACMS няма достатъчно цели и това няма да промени хода на войната, се оспорва от аналитичния център Institute for the Study of War. Той изброи минимум 230 цели като свързочни станции, логистични центрове и складове за боеприпаси, които Русия трудно може да премести, но в момента са недостъпни за украинските ракети.
Сегашната причина за нежеланието на Байдън вероятно е страхъх пред руската ескалация, смята изданието. Но предполагаемите червени линии Русия прегазва толкова често, така че предупрежденията на Путин губят силата си. Бившият американски специален представител за Украйна Кур Волкър смята, че Америка преувеличава заплахата от Путин.
Журналистите обобщават, че ако след срещата на Зеленски с Байдън има смекчаване на американската позиция, това едва ли ще стане публично известно. Решението може да бъде предадено на Киев тихо, за да се намали значението му и да се запази в тайна. Което в крайна сметка ще бъде потвърдено, когато по руски цели бъдат нанесени удари със западни ракети.
УКРАИНСКИ СПЕЦНАЗ В СИРИЯ
Украинските Телеграм канали разпространиха днес любопитна информация. Kiev Post твърди, че спецназ на украинското разузнаване е атакувало руска база за дронове в Сирия. Изданието се позовава на източници в разузнаването.
Операцията е проведена на югоизток от Алепо в неделя, 15 септември, твърди Kiev Post.
В базата руснаците произвеждали и тествали ударни дронове. Там се правели и камуфлирани самоделни взривни устройства, чиито компоненти също били в базата.