Президентът Джо Байдън потвърди пълната забрана за внос на руски енергийни източници - газ, петрол и въглища, в САЩ. Всички сделки трябва да бъдат приключени до 22 април. "Американският народ ще успее да нанесе още един силен удар" върху руската военна машина, цитира го Би Би Си. "Няма да субсидираме войната на Путин", добави Байдън.
Въпреки страховете от растящите цени на горивата, решението му получава широка подкрепа и от двете партии в САЩ. Председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси заяви в неделно писмо, че се разглежда законодателство за забрана на вноса на руски петрол. Законодателите и в Сената, и в Камарата на представителите внесоха множество предложения за вето срещу вноса на руски енергийни продукти. Проучване на Ройтерс, направено в петък, показва, че 80% от американците подкрепят забраната на руски петрол заради зверствата в Украйна. Тази седмица Конгресът трябва да приеме и пакет от помощи за Украйна в размер на 10 млрд. долара.
САЩ разбират, че съюзниците му в Европа засега не могат да се присъединят към забраната за внос на руски енергоизточници, допълни в днешното си изявление Байдън. По-рано днес Европейската комисия изложи план на страните от ЕС за пълно спиране на доставките на въглища, нефт и газ от Русия, но неговият срок за пълно осъществяване е далечната 2030 г.
Според този план европейските страни трябва да намалят зависимостта си от руските газови доставки с 67% до края на тази година заради конфликта в Украйна. Подчертава се още, че цените на енергията в Европа вече са се превърнали в "остър и задълбочаващ се проблем".
Всичко това се случва в момент, когато Путин заплаши да затвори кранчето на руския газ за Европа в отговор на бойкота на износа на енергия от страната му, което може да доведе до повишаване на цената на суровия петрол до зашеметяващите 300 долара за барел. В понеделник цените вече се повишиха до невиждан от 2008 г. връх, достигайки 140 долара за барел.
САЩ разчитат на руския енергиен внос в много по-малка степен, отколкото Европа. Само около 7% от американския внос на течни горива е от Русия през 2020 г., според Американската администрация за енергийна информация. Но зависимостта на САЩ от руски петролни продукти значително нарасна през първата година от мандата на Байдън - само вносът на суров петрол е скочил със 162%. От 2021 г. САЩ получават около 209 000 барела суров петрол на ден от Русия, както и още 500 000 барела други петролни продукти.
За разлика от тях 60% от руския износ на петрол отива в Европа, като покрива около една трета от нуждите на континента.
Украинският президент Володимир Зеленски благодари на Байдън за мярката и изрази надежда, че и други страни ще го последват.
Thankful for US and @POTUS personal leadership in striking in the heart of Putin’s war machine and banning oil, gas and coal from US market. Encourage other countries and leaders to follow.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) 8 март 2022 г.
Минути след речта на Байдън и Великобритания заяви, че ще прекрати вноса на руски петрол до края на тази година. "Този преход ще даде на пазара, бизнеса и веригите за доставки повече от достатъчно време, за да заменят руския внос, който съставлява 8,0% от търсенето в Обединеното кралство", заяви в Туитър министърът на бизнеса Квази Квартeнг.
Санкцията за петрола не се отнася за руския природен газ, който представлява около 4% от доставките за Великобритания. Квартенг обаче заяви, че "проучва възможностите за прекратяване на тази мярка". Съобщението бе направено в координация с ембаргото върху руския петрол, обявено от президента на САЩ Джо Байдън.