Медия без
политическа реклама

„Кинтекс“: Други страни купуват наше оръжие за Украйна

01 Май 2022Обновена
Капацитетите на българските производители на оръжие са запълнени вече за една година напред.
Васил Нанчев
Капацитетите на българските производители на оръжие са запълнени вече за една година напред.

Обществена тайна е, че българско оръжие отива в Украйна. Ние, хората от бранша, това обстоятелство го знаем от 10-15 март, две-три седмици след началото на войната“. Това заяви освободеният директор на „Кинтекс“ Александър Михайлов в ефира на bTV. В началото на разговора той подчерта, че е все още е легитимен директор на фирмата, обжалва решението за уволнението си и смята да съди вицеприемиера Нинова за неверните, по думите му, твърдения изказани от нея по негов адрес.

„Съществуват очевадни индикатори, че българското оръжие стига в Украйна

 

през посредници в Полша, Чехия и Словакия.

 

И за мен е непонятно тези индикатори да са неизвестни на госпожа Нинова. Нека бъда конкретен, изцяло се промени посоката на движение на оръжие. Преди войната оръжие идваше от Полша, Чехия и Словакия към България за последващ реекспорт към трети страни по външнотърговски договори. След началото на войната големите обеми оръжие тръгнаха от България към тези държави в Централна Европа“, каза Михайлов.

„На второ място, тези държави са много сериозни производители. Остава въпросът защо те купуват българско оръжие от нас. На трето място, армиите на тези държави, които споменах - Полша, Словакия и Чехия са въоръжени с НАТО стандартно оборудване и се питаме защо купуват така наречения съветски образец стоки от България. На четвърто място, обемите, които те купуват многократно надхвърлят количествата за ежегодно опресняване на военновременните запаси. На пето място, те

 

купуват така наречената на професионален жаргон „стара стока“.

 

Това са боеприпаси, които имат срок на годност още няколко месеца или една година. Очевидно е, че не ги купуват за съхранение, а за незабавно използване. Къде? Във войната в Украйна“, допълни освободеният шеф на „Кинтекс".

„Госпожа Нинова сигурно има информация, че българските заводи назначават работници, работят на три смени, работят и уикенда. Това е индикатор“, посочи Михайлов.

По думите му капацитетите на българските производители на оръжие са запълнени вече за една година напред. Според него няма начин Корнелия Нинова да не вижда датите на договорите, предвид че се одобряват от комисия под нейно ръководство.

Михайлов смята още, че износът на оръжие към Украйна вероятно е една от причините за неговото освобождаване.

Пак в ефира на bTV бизнесменът Петър Манджуков каза, че

 

едно ембарго никога не е могло да спре търговията с оръжие.

 

Според него избирателите на БСП имат сантимент към бившия Съветски съюз, но не бива да забравяме, че и Украйна е била в СССР. Манджуков смята, че Нинова би трябвало да намери сили да подкрепи даването на военна помощ за Украйна.

В Кърджали днес министърът на икономиката Корнелия Нинова обяви пред медиите, че и един патрон за Украйна не бил тръгнал от български производител. Според нея оръжие се изнася за трети държави, а какво става след това, българската държава не можела и нямала право да контролира. Тя допълни, че докато е вървяла сред хората в Кърджали не е имало човек, който да не й каже - "Дръжте здраво за оръжията. Не искаме да ни въвличате във войната. Искаме мир". "Ние изразяваме волята на хората. Позицията ни няма да се промени", беше категорична Нинова.

В момента България, наред с Унгария са единствените държави в ЕС, които не оказват военна помощ на Украйна, станала жертва на руската агресия.

Последвайте ни и в google news бутон