Медия без
политическа реклама

Кораб с български моряци вече месец е блокиран в Мариупол

Извеждането по суша или море е опасно, прави се грозен пиар на гърба на хора в беда, заяви Кирил Петков

27 Март 2022Обновена
Премиерът Кирил Петков илюстрира коментара си със снимка на морска мина, тъй като те били основна опасност при потенциално изтегляне на българските екипажи от Украйна.
Премиерът Кирил Петков илюстрира коментара си със снимка на морска мина, тъй като те били основна опасност при потенциално изтегляне на българските екипажи от Украйна.

Корабът със 17 българи на борда "Царевна" вече повече от месец е блокиран в пристанището на Мариупол. Плавателният съд акостира там на 21 февруари и така и не успява да си тръгне заради войната. Има и още един кораб с български екипаж в Украйна - в Черноморск. С положението на нашите моряци спекулира Костадин Костадинов от "Възраждане", който дори организира тази сутрин пресконференция във Варна със съпругите им. Това доведе до незабавен коментар от премиера Кирил Петков, който нарече случката "грозен пиар". 

"Недопустимо е да се прави политически ПР на гърба на хора в беда. От седмици българското правителство е в непрекъснат контакт с двата кораба в Украйна и техните екипажи. Екипажите имат храна и в момента за тях е най-безопасно да останат, където са. Пристанищата са минирани", написа Петков във Фейсбук днес следобед.

Той лично разговарял с капитана на кораба "Рожен" в Черноморск. Съдът може да бъде изведен с украински ескорт, ако руската страна даде "син коридор". В този случай обаче съществува опасност да бъде поразен от морска мина. Има и други държави с кораби на това пристанище, които също като нас изчакват, защото докато не се осигури безрисково излизане, по-добре корабите и техните екипажи да останат на място, коментира министър-председателят. Войната завари около 80 кораба на различни страни в украински териториални води.

"Корабът в Мариупол е в по-затруднено положение, защото пристанището е на фронтовата линия и за изкарването му е необходимо да се обезопасят мините, което към настоящия момент няма как да стане. Извеждането на екипажа по сухоземен път също е много опасно, защото има огромен риск от обстрел и реално и руските и украинските военни части трябва да дадат зелен коридор едновременно, което в този момент е невъзможно", заяви Кирил Петков.

"Те не могат да тръгнат, защото пристанището е минирано, има взривен кораб на входа и трябва да се почисти, за да могат да излезнат, но това не значи, че се решава въпроса, защото излизайки в Азовско море, те трябва да минат през Керченския пролив, където руснаците държат затворен пролива и не пускат никакво движение", това потвърди пред БНР и ръководителят на кризисния щаб за Украйна към МВнР Антон Марков. Той добави, че се обмисля и вариант нашите сънародници да бъдат изтегени с хуманитарния коридор от Мариупол, който се организира съвместно от Франция, Гърция и Турция. 

От 17 българи на борда на "Царевна" само един е изявил желание да бъде изтеглен от страната, други двама обмислят: "Не мога да кажа защо техните съпруги се оплакват, при условие, че самите хора не са решили да се изтеглят. Разбирам ги. Тежко им е, естествено, но хората, които са пожелали да слезнат на този етап, изключая един, който е в Мариупол, всичките са свалени и вече са си в България, шест човека", добави Марков.

Корабът "Царевна", който е собственост на българската фирма "Шипман" със седалище в град Варна, но плава под малтийски флаг, е блокиран от 24 февруари в Мариупол. На борда има 17 българи и един украински моряк. Според съпругата на втория механик Катерина Димова корабът вече бил с дупки от изстрели, а екипажът се криел в машинното от обстрела над украинския град.

Шест души от "Рожен", който е в Черноморск, са предпочели да бъдат евакуирани по суша, заяви преди дни пред БНР заместник-министърът на транспорта и специалист по морско право Владимир Върбанов. Останалите 11 моряци, както и 17-те българи на "Царевна", остават на борда до намиране на международно решение. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?