Последните новини от Приднестровието предизвикват тревога и затова Кремъл внимателно наблюдава как се развива ситуацията там, заяви днес говорителят на руския президент Дмитрий Песков.
„Много внимателно наблюдаваме как се развива ситуацията там. Безусловно новините, които постъпват оттам, предизвикват тревога“, каза той.
Говорителят на Кремъл уточни, че за момента не се планират контакти между Путин и неговата молдовска колежка Мая Санду. „Не, в настоящият момент не се планират каквито и да било контакти. Няма такива планове“, каза Песков.
Той не отговори на въпрос кой може да стои зад случващото се в Приднестровието. "Нямам какво повече да добавя", заяви Песков.
По-рано днес неизвестни лица взривиха две антени на регионалния радиоцентър в Приднестровието. С ръчни гранатомети е било обстреляно "Министерството" на държавната сигурност на отцепилата се територия. И в двата случая не е имало ранени.
Приднестровието представлява дълга и тясна ивица на левия бряг на река Днестър, която граничи с Украйна. Това е един от замразените конфликти в постсъветското пространство. На територията на непризнатата република живеят руснаци, украинци, молдовци, българи. Районът е признат за автономен от 2005 г., но от 1990 г. се е провъзгласил за отделна република, която няма международен статут. Властите на самопровъзгласилата се Приднестровска молдовска република съобщиха днес за две експлозии в радиокула, намираща се в близост до границите с Украйна.
"Рано сутринта бяха чути две експлозии в село Маяк", се казва в изявление на "вътрешното министерство" на подкрепяната от Москва "република". Няма пострадали, но е била засегната радиокулата, намираща се на около 50 км северно от регионалната столица Тираспол. Повредени са две мощни антени, препредаващи честотите на руски радиостанции, добави министерството, като публикува снимки.
Вчера властите на региона съобщиха за експлозии, разтърсили министерството на държавната сигурност на непризнатата република. То е било подложено на нападение с гранатомети. Пострадали няма. "Президентът" на Приднестрието Вадим Красноселски заяви, че следите на престъпниците, извършили терористичните атаки, водят към Украйна.
Молдова се опасява да не бъде въвлечена във военната офанзива, която Русия води в Украйна от повече от два месеца. Тези притеснения се засилиха миналата седмица, след като руски генерал заяви, че Москва иска да завземе граничещата с Приднестровието Южна Украйна, за да има пряк достъп до сепаратисткия анклав, който получава от нея икономическа и военна помощ, припомня АФП. Генерал-майор Рустам Минекаев, заместник-командир на войските на руския Централен военен окръг, добави че рускоезичното население в Молдова е потискано. Това беше един от претекстите, използвани от Москва, за обосновка на военната ѝ намеса в Украйна.
Молдовската президентка Мая Санду свика днес среща на националния съвет за сигурност.
След нея тя направи изявление, в което основните точки бяха:
- Молдова няма планове да блокира Приднестровието, но подкрепя диалога и дипломатическите решения;
- Молдова повишава нивото на сигурност на държавните институции;
- Няма никакви планирани разговори с Владимир Путин.
Същевременно шефът на украинската президентска канцелария Михайло Подоляк написа в "Туитър", че Русия иска да дестабилизира Приднестровието и че Молдова трябва да очаква "гости":
"Русия иска да дестабилизира Приднестровието и подсказва, че Молдова трябва да очаква "гости". Лошата новина: Ако Украйна падне утре, руските войски ще са пред вратите на Кишинев; Добрата новина: Украйна определено ще подсигури стратегическата сигурност на региона. Но трябва да работим като отбор", написа Подоляк.
Приднестровието се отцепи от Молдова след гражданска война. В анклава с население около 500 000 души са разположени 1500 руски военни. Москва му доставя безплатно природен газ, припомня АФП, цитирана от БТА.