Медия без
политическа реклама

Рокада в елитните части предизвика нова драма в руската армия

Според анализатори битката за власт във военните кръгове се ожесточава

Въздушно-десантните войски някога бяха елитният отряд на руската армия
Туитър
Въздушно-десантните войски някога бяха елитният отряд на руската армия

Военните експерти, Телеграм канали и блогъри активно обсъждат отстраняването на командващия въздушно-десантните войски /ВДВ/ на Русия Михаил Теплински от военната кампания в Украйна. Според едната версия, причина за това е конфликтът му с началника на Генералния щаб Валери Герасимов заради отказа на Теплински да изпраща подчинените си на сигурна смърт. Твърди се, че Теплински даже е подал оставка. Министерството на отбраната на Русия не коментира ситуацията.

Генерал-полковник Михаил Теплински вече не е един от ключовите командващи във войната в Украйна, написа през седмицата британското военно разузнаване. То смята, че генералът е отговарял за относително успешното отстъпление от Херсон на левия бряг на Днепър през ноември 2022 г. и че в Русия го смятат за способен и прагматичен командир.

Първите слухове за сериозни кадрови промени се появиха около 10 януари, веднага след назначаването на Герасимов за командващ групировката в Украйна. Руските Телеграм канали и военни кореспонденти съобщиха за оставката на Теплински, наричайки го "легендарен командващ" и "един от най-популярните генерали във войската".

На негово място е назначен първият зам.началник на Военната академия ва Генералния щаб Олег Макаревич, написаха руските кореспонденти Александър Сладков и Юрий Котьонок и свързаният с частната военна компания "Вагнер" Grey Zone. Те отбелязват, че новият командващ ВДВ не е свързан с въздушно-десантните войски, а Сладков даже го нарече

 

"най-непригодният кандидат за тази длъжност"

 

(по-късно той изтри поста си). Но ТАСС заяви, позовавайки се на високопоставен източник в МО, че Теплински "е в строя и успешно решава задачите на своя пост". След това и Сладков публикува "уточняваща информация", че "Теплински е в отпуск, раздава заповеди по телефона, а Макаревич го сменя само като ръководител на едно от направленията на специалната военна операция"

Тези уточнения предизвикаха още повече въпроси. Как така командващият е в отпуск по време на война и раздава заповеди по телефона?

 

Ген. Михаил Теплински стана Герой на Русия в първата война в Чечня

 

Какво се случва всъщност в руската армия?

 

Възможно е подходът на Теплински към управление на поверените му войски да не се вписват в концепцията на Герасимов, който се нуждае от бърз резултат, за да докаже не само личната си преданост към руския президент Владимир Путин, но и своята ефективност. Доказателство за това би била крупна успешна операция по превземането на някакъв знаков украински град. В случай на успех никой няма да пита командващия за големите човешки загуби, а при неуспех - ще го държат отговорен за всичко.

Кадровият десантчик Теплински е наясно в каква трагедия могат да се обърнат личните мотиви на началството за подчинените му подразделения. Той не желае да поделя отговорността с Герасивом, макар че не е готов да влезе в открит конфликт. "Теплински е привърженик на запазването на личния състав и смята, че войниците не трябва да се използват като месо", написа кореспондентът Котьонок. Той предполага, че точно това е струвало и поста на ВДВ.

Руският отдел на ББС по открити източници успя със сигуност да установи, че към 22 юли 2022 г., за по-малко от пет месеца война в Украйна, са загинали минимум 914 бойци от ВДВ. Оттогава мина още половин година, през която руската армия води тежки и в по-голямата си степен неуспешни боеве. Така че със сигурност жертвите са се увеличили.

Уволнението на Теплински и реакцията на прокремълските кореспонденти могат да са доказателство за все по-големия разкол между обкръжението на Герасимов и висшите офицери, намиращи се на фронта, предполага американският Институт за изучаване на войната. Според тях Герасимов се опитва да отслаби позициите на ВДВ и неговите покровители. Ако информацията за смяната на командващия ВДВ е вярна, това показва, че неотдавнашните рокади в командването на руската армия вероятно са продиктувани не от военни нужди, а са резултат от сблъсъка вътре в руското МО, смята британският военен аналитик Роб Ли. На същото мнение е и британското разузнаване, според което

 

ген. Валери Герасимов се опитва да вземе цялата кампания под свой личен контрол.

Отстраняването на Теплински е инициирано от новия командващ руските войски в Украйна Валери Герасимов и от министъра на отбраната Сергей Шойгу

 

Според други Телеграм канали причината за отстраняването на Теплински може да са плановете на шефа на администрацията на руския президент Андрей Турчак и на първия му заместник Сергей Кириенко за реформиране на управлението на войските. Според канала "Хайли Лайкли" на 28 декември, малко след визитата на Турчак и Кириенко в южната зона на бойните действия в Украйна, за която отговаря Теплински, в Националния център за управление на отбраната на Русия е имало закрито заседание на парламентарната група по въпросите на специалната военна операция. Домакин е бил лично министърът на отбраната Сергей Шойгу, който е отбелязал, че присъстващите трябва да оказват всякаква помощ на министерството на отбраната. С това не се е съгласил Турчак, който заявил, че целта на групата е много по-широка - "дебюрократизация, контрол и реформа, решаване на системните проблеми на операцията". В края на януари се очаква първият доклад на групата за ситуацията в армията и зоната на бойните действия. Възможно е ген. Теплински, отговарящ за цял род войски и знаещ много за "системните проблеми", да е имало какво да сподели с президентската администрация.

Въздушно-десантните части, създадени по време на СССР като войски за бързо реагиране, се отнасят към елитната категория. Главното им предназначение е да се окажат изненадващо за противника на неподходящо за него място. Има три основни сценария на военни действия, при които

 

въздушният десант може да е най-ефективен:

 

за дезорганизация на управлението в тила на противника, за превземане на стратегически обект или плацдарм и удържането му до пристигането на основните сили, за бързо превземане на важни пунктове и пътища в условията на липса на ясна линия на фронта. Първата задача обикновено е за парашутно-десантните подразделения, а втората и третата - за десантно-щурмовите.

ВДВ участваха в много успешни операция и винаги са имали висока репутация. Постъпването в тези войски се счита за престижно.

ВДВ обаче имат и слаби страни. Използването на аеромобилни подразделения е възможно единствено при слабо наситена отбрана на противника със средствата на ПВО. Другата слабост е бойната техника. Тя трябва да е ограничена по габарити и маса, за да е съобразена с възможностите на съветската транспортна авиация, а техническите изисквания са високи. За да създадат универсални машини, руските конструктори трябваше да се лишат от много, най-вече - от бронезащита и огнева мощ.

Още в Афганистан, а след това и в Чечня десантчиците бяха принудени често да изпълняват функциите на лека пехота. На теория, недостигът на тежко въоръжение трябваше да се компенсира с високата боеспособност на военнослужещите във ВДВ и спецификата на техните действия, основана на фактора внезапност. Но в условията на продължителна военна кампания този фактор обаче работи все по-лошо.

В СССР десантно-щурмувите подразделения влизаха не само в състава на ВДВ, но и в общовойсковите, и в танковите, и в граничните подразделения, и в морската пехота. В реална бойна обстановка тези формирования изпитваха същите проблеми като специализираните части на ВДВ. Затова някъде започнаха да ги оборудват с танкове и друго тежко въоръжение, което постави въпросът с какво те се различават от обикновените мотострелкови подразделения. Особено остро този въпрос бе поставен с началото на войната срещу Украйна, където десантните подразделения на руската армия

 

се сблъскаха с противник, който не само не им отстъпва, но и ги превъзхожда

 

по много параметри.

"ВДВ умряха", написа още през лятото на 2022 г. руският военен експерт и автор на книги по военно дело Алексей Суконкин. "Ние виждаме задънената улица, в която попаднаха ВДВ. И специалната военна операция в Украйна явно слага точка на тяхното съществуване в този вид. Първо, развитието на системите на ПВО прави невъзможно масов десант на войски в тила на противника, когато един боец с преносим зенитен комплекс може да неутрализира рота, а трима бойци - батальон. Второ, леката военна техника на ВДВ е непригодна за общовойскови бой, още повече при съвременното насищане на войските на противника с високоточно противотанково въоръжение", смята Суконкин.

В руските медии още преди войната срещу Украйна се появиха съобщения за реформа във ВДВ, но така и никой не разбра в какво се състои тя.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Русия, Украйна, война

Още по темата