Медия без
политическа реклама

Русия рязко вдигна парите за участниците във войната

Потокът от доброволци намалява и често властите пращат на фронта хора със заплахи и манипулации

Днес, 15:36
Доброволци всякакви взимат в руската армия
Туитър
Доброволци всякакви взимат в руската армия

Еднократните плащания за руснаците, които подпишат договор с министерството на отбраната за участие във войната в Украйна, надхвърлиха 20 000 долара, пише Телеграм каналът "Вьорстка". Най-големи в момента те са в Москва - 1.9 млн. рубли /$22 100/ Краснодар - 1 645 000 рубли ($19 240). Поне в 13 града и области сумата надхвърли 1 млн. рубли ($11 700). За година сумата в някои региони се е увеличила 10 пъти. В Самара например през август 2023 г. плащаха по 100 000 рубли, а сега - по 1 милион.

Причината за рязкото увеличение на сумата е съкращаването на броя желаещи да отидат доброволно на фронта. За това говорят дори официалните данни. През юни руският президент Владимир Путин каза, че от началото на годината договори са подписали над 160 000 души, по 1000 души дневно, без да уточни колко от тях са доброволци. Преди половин година той говореше за 1500 души дневно.

През февруари тогавашният военен министър Сергей Шойгу каза, че миналата година в армията са постъпили доброволно почти 540 000 души. Т.е. ако се запази сегашният темп на набиране на доброволци, през тази година на фронта ще отидат значително по-малко хора - 380 000 души. При огромните загуби на руската армия на фронта все повече коментатори смятат, че Русия няма да избегне мащабната мобилизация.

В опит това да не се случи руските власти стават все по-изобретателни в опитите си да попълнят армията. В някои региони например се появиха бонус програми за привличане на доброволци сред приятели и познати, в други директно прибягват до заплахи и изнудване. Все по-често арестувани за различни нарушения или престъпления се освобождават от преследване, ако подпишат договор с МО. Това дори не е незаконно - миналата година Думата прие закон за освобождаване от наказателна отговорност на сключилите договор с МО. По принцип за това е нужно съдебно решение, но често силовите структури "агитират" без да се стига до съдебна зала.

Другият най-разпространен "стимул" за участие във войната е наличието на дългове. Властите активно рекламират схеми за освобождаване от плащане на лихви по потребителни кредити при подписване на договор с МО и пълно отписване на дългове при смърт на фронта.

В някои региони ангажимента да се попълват редовете на армията е стоварен върху местния бизнес. На много крупни предприятия са спуснати "квоти" - да пращат на фронта от 20 до 100 души. Примерно във Воронежка област компанията "Выбор", собственост на члена на управляващата партия "Единна Русия" Александър Цибан предлага да изплати допълнително по 300 000 рубли на всеки, които отиде на фронта от нейно име.

Предлагат се и бонуси при вербовка на познати. "Нижне-Волжският тръбен завод" в Волжск например има такава програма - заводът плаща по 250 000 рубли към регионалното плащане на всеки, който постъпи на работа в него и оттам отиде на фронта. Отделно човек може да получи още 50 000 рубли, ако доведе доброволец в отдел "Кадри" на предприятието, който след това също се отправи на фронта.

През юли подобна акция стартира и в Татарстан - на всеки гражданин, уговорил доброволец да подпише договор с МО, се изплащат до 100 000 рубли при пристигането на новобранеца на фронта. С "посредниците" даже се сключват официални договори за "оказване на услуги". Същото правят и в Ярославска област, където губернаторът Михаел Евраев даже вдигна заплащането от 30 000 на 100 000 рубли на човек.

Пак в Татарстан проведоха 12-часов телемаратон "Влез в армията на победата". Участниците бяха военни и местни чиновници, които обясняваха, че "участието във войната е дълг на всеки мъж", и активно рекламираха паричното заплащане. В денонощния кол-център работят над 80 души.

В Сибир властите разпратиха писма до всички жители на Норилск с покана да се подпише договор с МО, като с огромни цифри бяха написани отново паричните "бонуси".

Въпреки че руският президент Владимир Путин и МО многократно уверяваха, че няма да изпращат наборници на фронта, вербовката в армията не е забранена. След първите три месеца служба на всеки срочник вече се предлага договор. Доста често се прибягва и до насилие и заплахи. Обещава се и в никакъв случай да не се попадне на фронта - офертата е за служба в гранични части.

Престъпниците продължават да представляват особен интерес за армията. При това вече се предлагат договори не само на излежаващите присъдата в затвори и колонии, но и на издирвани престъпници. "Предлагам на лицата, привлечени към наказателна отговорност, които са пуснати за издирване, да сключат договор с МО и това ще реши всичките им проблеми", каза на пресконференция зам.шефът на МВР в Красноярския край Юрий Завялов.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Колко медала ще спечели България на олимпийските игри в Париж 2024?