Самата българска армия има критичен недостиг, включително и от боеприпаси, и няма как да бъде изпратена военна помощ за Украйна. Тази теза разви българският военен министър Драгомир Заков по време на брифинг, на който представи и своя екип.
Той обяви, че е запознат с декларацията на своите 6-ма предшественици - министри на отбраната, с която призоваха властта в България незабавно да се включи "в общоевропейското усилие за укрепване на отбраната на Украйна" и "с каквото е по възможностите ни в отбранителните доставки".
Заков обяви, че уважава колегите си, но има два елемента по тази тема. Първият от тях е, че министърът на отбраната не може да дарява и изпраща каквото и да е по собствено решение. Второто е, че самата българска армия има критичен недостиг, включително и на боеприпаси. "Трудно е Министерство на отбраната да отдели каквото и да е, вече обсъждахме това и по линия на ракетните комплекси С-300, на самолетите", заяви Заков и добави, че да се даде нещо, то това ще означава, че трябва да лишим българската армия. Заков все пак каза, че и армията има дългосрочни рамкови споразумения и с времето се надява сегашния недостиг да бъде преодолян.
Според военния министър помощ на Украйна може да бъде предоставяна по много начин и България го прави. Той даде пример с това, че миналата седмица украинският президент Зеленски е благодарил на България. Аз нямам притеснения за това, което даваме, заяви Заков.
"Бих призовал да не се развива тезата, че ако България не изпраща оръжие на Украйна, то подкрепя Путин. Това е също толкова вредна теза, колкото и тази, че ако имахме някакво оръжие и го изпратим, то това ще ни вкара във война", каза още министърът на отбраната.
Заков обясни и какво става с т.нар.българска батальонна бойна група, която миналата седмица бе одобрена от НАТО като структура на Алианса на Източния фланг. Вече е ясно, че в нея ще участват сили на САЩ, Великобритания и Албания. "Има готовност от Италия, с голям контингент, който може би ще бъде основата на групата", заяви Заков.
„В кризата, в която се намираме, не може повече компромиси. Трябва да се взимат държавнически решения. Те не винаги са популярни и не винаги печелят гласове. Имаме нужда от боеспособна армия, която може да ни защитава, да се запълнят ключови военни способности. Това означава сериозни разходи”, заяви още министърът на отбраната. Той подчерта, че тези разходи, които ще бъдат направени, трябва да се гарантира, че ще бъдат изхарчени честно.
Един месец, след като пое поста, Заков представи екипа си. Йордан Божилов -е зам.-министър на отбраната, анализатор по темата сигурност и отбрана; зам.-министър Александър Петков, част от кабинетите през миналата година; началник на кабинета е Антоанета Лозенска, юрист с богат опит в администрацията, работила е в сферата на електронните медии; адм. Емил Ефтимов, началник на отбраната. „Има и още съветници, все още се попълва екипът", добави министърът.
Министър Заков изреди девет приоритета на МО - придобиване на бойна техника за изграждане на батальонна бойна група в състава на механизираната бригада, развитие на способности за артилерийска поддръжка, придобиване на 3D радари, изграждане на система за противовъздушна отбрана за обектово и зоново покритие, придобиване на безпитолни летателни апарати, придобиване на многоцелеви дизелови електрически подводници, придобиване на боеприпаси за ВМС, придобиване на брегови противоракетни комплекси, придобиване на полево комуникационно оборудване.
Заков увери, че в работата си екипът на МО ще използва всички възможности, които предлагат НАТО и ЕС на страната ни. Според Заков изграждането на боеспособна армия може би няма да може да стане и за 4-5 години, важно било да се положат основите.
Предложенията на президента Румен Радев да вземем изтребители Ф-16 на лизинг са обсъждани с ръководството на българската държава. Това е една от опциите, но се търсят варианти, при които ще се получи пауза за възможностите за продължаване на жизнения цикъл на МиГ-29, заяви Заков в отговор на въпрос за това дали ще вземем на лизинг изтребители F-16. Работи се по най-различни варианти, защото нямаме време. Изправени сме в ситуация, в която трябва да се вземе бързо решение. Поддръжка на МиГ-29 в Украйна няма как да се случи, увери той.
"Не трябва да приземим военновъздушните ни сили на земята. Критичната ситуация, в която се намираме, е луксът, че сме член на НАТО. Ние нямаше да имаме военновъздушни сили, ако не бяхме член на НАТО. Когато се чуват странни гласове колко било вредно членството ни в НАТО, нека за минути да се замислил какво би се случило, ако не бяхме член на НАТО и на ЕС.
„Днес е символична дата – навършват се 18 години от членството ни в НАТО. 18 е годината на пълнолетието, на осъзнаването. Сега е времето да осъзнаем мястото, ролята и възможностите, които ни предоставя членството в НАТО”, коментира министърът. „Организации като НАТО са толкова силни, колкото е силно най-слабото им звено. България не е най-слабото звено на НАТО. Но ние не трябва да допуснем да станем най-слабото звено на Алианса. НАТО ни предоставя огромен набор от възможности, това е невероятен шанс за нас. Изгубили сме години, през които е можело да се възползваме от тях. За в бъдеще отговорността остава наша. Трябва да развием способности, с които да гарантираме и самостоятелно нашата сигурност. Но когато е необходимо ще разчитаме на тях и ще получим помощ”, коментира министърът на отбраната.